Miért emelkednek továbbra is a lakásárak?
A koronavírus járvány miatt sokan a lakásárak csökkenésére számítottak. Az árak azonban, az elmúlt évekhez hasonlóan idén is növekedtek, és az elemzők pedig további emelkedést várnak. Bár a lakásárak az átlagfizetésekhez viszonyítva annyira magasak, hogy átlagbérből lehetetlen ingatlant vásárolni, azt is látni kell, hogy Magyarországon még így is alacsonyabbak az árak, mint Európában. De mi okozza a további emelkedést? Ennek jártunk utána.
A lakásárak emelkedésének okai
Az elmúlt években a lakásárak tíz százalékos emelkedése bár idén alacsonyabb, de a KSH és az MNB adatai alapján a hat-nyolc százalékos emelkedés így is meglepő lehet. Az ingatlanpiacot Magyarországon nem lehet egységesen vizsgálni, az ország több, kisebb részre tagozódik. Különbség van a keleti és nyugati országrész között, Budapesten más a helyzet, mint vidéken, Sőt Budapest különböző kerületeiben is eltér az emelkedés mértéke. Nehezen lehet összehasonlítani a megyeszékhelyek árait és a kistelepüléseket. Az árak vizsgálatát nehezíti, hogy sokan az ingatlanok eladási áraihoz igazítják a kínált lakásuk árát, pedig az eladási árak jóval alatta maradnak a hirdetett áraknak.
Szakértők szerint a lakásvásárlások harmada befektetési célú. A befektetők kevésbé ár érzékenyek, mint a jelzáloghitelből vásárlók, ez is felfele hajthatja az árakat. Úgy tűnik, nincs olyan drága ingatlan, amit ne lehetne eladni. Ez a Balatonra és Budapestre jellemző leginkább.
Felfele, felfele, felfele
A lakásárak emelkednek. A kormány Otthonteremtési programja is felfele hajtja az árakat. A kamattámogatott kölcsönt úgy kínálják nekünk a bankok, hogy annak nehéz ellenállni. A járvány, érdekes módon csak felgyorsította a piacot. Nem elég ugyanis, hogy a lakásárak emelkedtek, az eladások száma is rekordszinten van. A helyzet egyébként azt mutatja, hogy bár a járvány alatt nőtt a munkanélküliség és a fizetések is csökkentek némileg, Magyarországon nincs válság.
Költözünk, ha kell
A szakértők tapasztalatai azt mutatják, hogy a lakásvásárlások okai nem változtak. Vásárolunk összeköltözéskor, házasságkötéskor, gyerekszületéskor, vagy ha a gyerek egyetemre megy. Veszünk neki egy lakást. Más városban kezdünk el dolgozni. Veszünk egy lakást. A magyarok több, mit kilencven százaléka saját ingatlanban él. Ez jóval az európai átlag felett van, és az Unióban csak egy országban magasabb ez az arány, mint nálunk. Ezek az élethelyzetből adódó vásárlások kényszerként hatnak. Míg egy befektető bárhol vásárolhat, és kivárhat, aki más városba költözik, annak lépnie kell. Gyorsan.
Az ingatlanárak emelkednek, és úgy tűnik ez így is marad. Az okok összetettek, mégis a lakásárak emelkedésére hatnak pozitívan. A lakásárak messze eltérnek már a bérszínvonaltól, de ez valószínűleg tartósan nem fog változni. Legalábbis nem a nekünk kedvező irányba.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.