Mikor adhatjuk el a Zöld Hitelből vásárolt lakást?

2022.01.31. Szerző: Csongrádi Richárd Utoljára módosítva: 2022. január 31. 10:57

A Zöld Hitelből vásárolnál lakást, de tartasz attól, hogy a szabályozás miatt nem Te döntheted el, hogy mikor adod azt el? Akkor ez a cikk neked szól!

A Zöld Hitelből lakás, illetve más lakóingatlant is vásárolhatsz, ám csakis olyat, ami mindenben megfelel az előírásoknak. Ezt az apró kitételt azonban mindenképp megéri teljesíteni, méghozzá több szempontból is: kedvező feltételekkel juthatsz lakáshitelhez, és még a környezet védelméért is teszel ezzel.

A Zöld Hitel a futamidő végéig fix, maximum 2,5%-os kamatozású hitelkonstrukció, melynél a futamidő legfeljebb 25 év, a maximális hitelösszeg pedig akár 70 millió forint is lehet, a CSOK hitellel együtt igényelve viszont a két hitel együttes összege 70 millió forint.

Fontos megemlíteni, hogy ebből a 70 millió forintból 10, vagy akár 15 millió forint kamatmentes is lehet, ha legalább két gyermek után veszed igénybe a CSOK támogatást is. Pontosabban legfeljebb 10 millió forint lehet a kamatmentes kölcsön összege, ha két gyermek után használnád ki a CSOK-ot, a kamatmentes hitel összege pedig elérheti a 15 millió forintot is, ha legalább 3 gyermek után vennéd fel a Családi Otthonteremtési Kedvezményt.

Természetesen, ha a Zöld Hitellel vásárolnál lakást, feltételekkel is szembesülnöd kell, és ezek közül most a legfontosabbak azok, amelyek az ingatlanra vonatkoznak.

A Zöld Hitel kizárólag újépítésű lakás vásárlására, illetve építésére fordítható, és annak a Te tulajdonodba kell kerülnie. Az ingatlan energetikai besorolásának el kell érnie a „BB” minősítést, az ingatlan összesített energiaigénye pedig legfeljebb 90 kWh/m2/év lehet, ami a megújuló energiaforrások alkalmazásával oldható meg a legkönnyebben; a ház energiafelhasználásánál ezek hányadának el kell érnie a 25%-ot.

Egy adósnak kizárólag egyetlen Zöld Hitele lehet, mellette pedig legfeljebb 3 adóstárs szerepelhet az ügyletben. Fontos, hogy kizárólag az adós és a társigénylők szerezhetnek tulajdonjogot az ingatlanban.

A legfontosabb feltétel azonban most következik: „A tulajdonosnak legalább 10 évig, életvitelszerűen kell az ingatlanban élnie.”

Ez nem feltétlenül kedvező, hiszen 10 év alatt rengeteget változhat az életed, és persze a körülményeid is úgy alakulhatnak, hogy el kell adnod a Zöld Hitelből vásárolt ingatlant. Létezik azonban egy kiskapu, amit kihasználva elkerülheted a szankciókat, és aggódnod sem kell a továbbiak miatt.

A Zöld Hitelből vásárolt lakás eladása után, ha előtörleszted a hitelt, akkor semmilyen negatív hatással nem kell számolnod, amire a magyarázat viszonylag egyszerű, ha megismered a Zöld Hitel feltételeinek megszegéséért járó szankciókat.

Elsőre mindenki a büntetőkamatra gondolna, és valóban, a kölcsön kamata a szabály megsértésének időpontjától kezdődően megemelkedik egy piaci kamatozású lakáshitel szintjére, azaz a törlesztőrészletek is megnőnek. Emellett viszont a jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő büntetőkamatot is kell fizetni, aminek mértéke október 20.-ától kezdve 3,6%, és ezt a felvett hitelösszeg után kell megfizetni arra az időszakra, ami alatt ezt a feltételt megsértetted.

A félreértések elkerülése végett fontos a szabály megfogalmazásának pontos megértése. A szabály így szól: „A tulajdonosnak legalább 10 évig, életvitelszerűen kell az ingatlanban élnie.” Amíg tehát az ingatlanban élsz, addig nem szegtél meg semmilyen szabályt, így a büntetőkamatok sem vonatkoznak erre az időszakra.

Ha eladod a Zöld Hitelből vásárolt ingatlant, és még az előtt betörleszted a bank felé a fennmaradt tőketartozást, mielőtt kiköltöznél belőle, akkor a büntetőkamatokat gyakorlatilag nem tudják rád kivetni, hiszen amíg a hitel élt, Te nem sértetted meg a fentebb említett feltételt.

Ezzel együtt természetesen a hitel kamatának piaci szintre emelkedése sem fog érinteni, hiszen a hitelt betörlesztetted, azaz nincs hiteled, amelynek a kamata megemelkedhetne.

Fontos viszont, hogy ha a vásárláshoz CSOK támogatást is igénybe vetted, akkor a hozzá kapcsolódó feltételeket is teljesítened kell, és azok megsértése esetén a CSOK-ra vonatkozó, jogszabályban rögzített következményeket viselned kell.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Ajánlott hitelek

Együtt kölcsön

THM: 9,85%

Futamidő: 23 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft - 1.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-05-21

Tényleg eltűnik a készpénz? – A digitális pénzforgalom növekedése

A digitális fizetési megoldások robbanásszerű növekedése mellett egyre többen teszik fel a kérdést: valóban eltűnik a készpénz a közeljövőben? A...

Tovább olvasom
2025-05-21

Lakásvásárlás 2025-ben: Mire számíthatnak az első lakást vásárlók?

2025-ben első lakást vásárolni kihívásokkal és lehetőségekkel is jár. A piaci trendek, támogatási formák és hitelkamatok ismerete segít megalapozott döntést...

Tovább olvasom
2025-05-21

Mit érdemes tudni a hitelkamat-felárakról? – Alapfogalmak, hatások és tudatos döntések

A hitelkamat-felár jelentős hatással van arra, mennyit fizetsz vissza egy hitelért. Ismerd meg, mi befolyásolja, hogyan számolj vele, és mire...

Tovább olvasom
2025-05-20

OTP időpontfoglalás – Így intézhetsz ügyeket gyorsabban

Az OTP időpontfoglalás lehetősége segít elkerülni a hosszú sorban állást és gyorsabbá, kényelmesebbé teszi a banki ügyintézést. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan...

Tovább olvasom
2025-05-20

5 fontos tanács, mielőtt hitelkártyát igényelnél

A hitelkártya hasznos pénzügyi eszköz lehet, ha tudatosan használod. A cikk öt kulcsfontosságú tanácsot ad: az igénylés feltételeiről, a működéséről,...

Tovább olvasom
2025-05-20

Adósságrendező személyi kölcsön: Hogyan csökkentheted havi törlesztéseidet?

Az adósságrendező személyi kölcsön segítségével több meglévő tartozásodat egyetlen, kedvezőbb feltételekkel rendelkező hitelbe vonhatod össze, így csökkentheted havi kiadásaidat és...

Tovább olvasom
2025-05-19

Online bankszámlanyitás: melyik magyar banknál a leggyorsabb 2025-ben?

2025-ben az online bankszámlanyitás Magyarországon sosem volt egyszerűbb. Cikkünkben bemutatjuk, mely bankok kínálnak valóban gyors és kényelmes digitális ügyintézést, mire...

Tovább olvasom
2025-05-19

Hogyan működik a hitelkártya valójában, és mikor éri meg használni?

A hitelkártya kényelmes fizetési eszköz, de nem megfelelő használat mellett komoly adósságcsapdát jelenthet. Ismerd meg működését, előnyeit, kockázatait és azt,...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával