Mikor érdemes előtörleszteni a hitelt?
A pénzintézetek lehetőséget nyújtanak a hitelek előtörlesztésére, vagyis a futamidő lejárta előtti visszafizetésére. Alapjában véve ez egy kihagyhatatlan lehetőség, ha pénz áll a házhoz, hiszen az előtörlesztett összeg mindenkor a fennmaradó tőketartozás díját csökkenti, így kamatot spórolhatunk az adósság visszafizetése során.
Nem árt azonban szem előtt tartani, hogy nem minden esetben érdemes előtörleszteni, és a folyamat elindítása előtt ajánlott górcső alá venni a banki szerződések apróbetűs részeit is.
Mikor érdemes előtörleszteni a hitelt?
Matematikailag nyilván csak abban az esetben, ha a rendelkezésünkre álló és előtörlesztésre fordítandó összeget nem tudjuk magasabb hozammal befektetni, mint a kölcsön kamata.
Élethelyzetre való tekintetben bármikor, ha az adós financiális helyzete kedvezően alakul, tegyük fel, hogy örököl, nyer a lottón, nagyobb bónuszt kap, esetleg lejár egy pénzügyi befektetése. Az előtörlesztés lehet részleges vagy teljes, utóbbi esetben végtörlesztésről beszélünk. Nem kérdés, hogy a bankok természetesen díjat számolnak fel mindkét tranzakció esetében, meglehetősen nagy a szórás a pénzintézeti palettán az árak tekintetében.
Gondoljuk végig még egyszer, hogy miért is érdemes előtörleszteni! Nyilván azért, mert minél hosszabb futamidőre fizetünk, annál több kamatot fogunk visszautalni, vagyis annál drágább lesz a hitel. A banknak fizetendő havi törlesztési díj ugyanis alapvetően két részből tevődik össze: kamatból, amit az éppen aktuális tartozásunkra kalkulálnak, illetve tőkerészből, amellyel ténylegesen csökken a tartozásunk a kiegyenlítés során. Minden hónapban az aktuális adósságunkra vonatkozó kamatot kell megfizetnünk, ami értelemszerűen a kölcsön első időszakában a legmagasabb, és a tőkerész csökkenésével időarányosan ez is mérséklődik, tehát a fizetési periódus elején szinte csupán a kamatot fizetjük, a tényleges tartozásunk sajnos csak minimálisan csökken. Összességében így elmondható, minél hamarabb történik az előtörlesztés, annál látványosabb lesz az adósra vonatkozó kedvező hatás.
Mikor nem érdemes előtörleszteni a hitelt?
Ez kifejezetten az együttműködő bank szabályrendszerének függvénye, de a fentiek tükrében egyértelműsíthető, hogy a pénzintézetek nem preferálják a korai előtörlesztést, és ezt az ügyfelek értésére is hozzák. Általánosságban az a bevett szokás, hogy amennyiben a kölcsön első éveiben egy adós szeretné érvényesíteni elő- vagy végtörlesztési szándékát, úgy elveszti a hitelfelvételkor érvényben lévő kedvezményeket is, ami az elő- vagy végtörlesztési díjon felül visszafizetendő a banknak. Nem árt tehát tisztában lennünk a ránk vonatkozó kondíciókkal, de egyetemes viszonylatban kijelenthető, hogy nem érdemes előtörleszteni a hitelt a banki paktum korai szakaszában.
Hasonlítsd össze a bankok ajánlatait, majd indítsd el a folyamatot online!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.