Milyen nyugdíj-megtakarítások közül választhatunk?

2022.12.01. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2023. július 17. 14:14

A nyugdíj-megtakarítások sokfélék, így pedig nem csak az előnyök lesznek számosak, de a választás is nehéz lehet; ebben segítünk az alábbi cikkünkkel.

A nyugdíj-megtakarítást akár egy kisebb összeggel is el lehet kezdeni, az erre megspórolt pénzt pedig rugalmasan kezelhetjük, ha a megfelelő befektetési formát választjuk. Erre ráadásul igencsak nagy szükség is van, hiszen a nyugdíjrendszer napjainkra már-már tarthatatlan állapotban van, és néhány éven, de maximum egy évtizeden belül végleg össze is omlik.

Erre pedig jobb előre felkészülni, mégpedig minél hamarabb, hiszen minél később indítjuk el a nyugdíj-megtakarítást, annál kevesebb időnk van összegyűjteni a megfelelő összeget, illetve annál nagyobb összegeket kell havi szinten elkülöníteni rá, ami a jelenlegi gazdasági helyzetben és infláció mellett felér egy érvágással.

Szerencsére nem szükséges nagy összegben gondolkodni még most sem, hiszen többféle lehetőség is a rendelkezésünkre áll, ráadásul ezek egészen alacsony, havonta mindössze párezer forinttal is elindíthatóak.

A nyugdíjbiztosítások esetében a minimális, havi befizetés 10.000 forinttól indul, de ezek a konstrukciók nem a legalacsonyabb költségűek. Az úgynevezett önkéntes nyugdíjpénztár és a Nyugdíj Előtakarékossági Számla – rövidítve NYESZ – kifejezetten alacsony költségű, tehát akár egy kisebb összeggel is be lehet lépni a rendszerbe, és a befizetés bármikor növelhető, illetve adott esetben csökkenthető is.

Az önkéntes nyugdíjpénztár

Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében általában havi 3-5.000 forint befizetés elegendő ahhoz, hogy a tagság megmaradjon, és általában 0,5-2,5% költséget számolnak fel. Előny, hogy nem kell folyamatosan foglalkozni a befektetéssel, hiszen csak arról kell dönteni, hogy a kiválasztott nyugdíjpénztár által felajánlott portfóliók közül melyikbe fektetnénk.

Emellett az állam is hozzájárul a megtakarításunkhoz: évente a befizetéseink 20%-át, maximum 150.000 forintot jóváírnak a befizetett személyi jövedelemadónkból a nyugdíjpénztári számlánkon, és még akciókat is lehet találni az induláshoz.

A nyugdíjpénztári megtakarítást akkor lehet adómentesen felvenni, ha legalább 10 évnyi nyugdíjpénztári tagságunk van, és nyugdíjba megyünk – mind a 15%-os személyi jövedelemadó, mind a 13%-os szociális hozzájárulási adó alól mentesülünk.

Nyugdíj-előtakarékossági számla

Nyugdíj-előtakarékossági számlát 8 bankfiókban és 4 brókercégnél lehet nyitni, és hasonló az értékpapírszámlához, de a befizetések és a hozam csak nyugdíjcélra fordítható, viszont állami támogatást és a befektetésre vonatkozó adómentességet nyújt.

Minimum befizetést csak a számla indításakor kérhetnek – ez 5.000 forint körül alakul –, ezek után pedig annyi pénzt fizetünk be, amennyit akarunk, és akár hosszabb idő is eltelhet anélkül, hogy növeljük a megtakarításunkat, de bármikor és akármekkora összeget betehetünk, az évi számlavezetési költség pedig minimális, mindössze 2-3.000 forint. Fontos tudni, hogy az értékpapírok vásárlásakor és eladásakor tranzakciós díjat kell fizetni.

A nyugdíj-előtakarékossági számla bőséges választási lehetőségeket biztosít a kötvények, részvények, befektetési jegyek és egyéb értékpapírok vásárlására. Ezt viszont azt is jelenti, hogy magunknak kell kiválasztanunk a befektetést, és nincs sem tanácsadó, sem olyan személy, aki kezeli helyettünk a pénzünket – nem árt tehát hozzá némi befektetési ismeret sem.

A nyugdíjkorhatár elérésekor – ha a számlánk már legalább 10 éve él – nem kell 15% SZJA-t és 13% szociális hozzájárulási adót, amikor felvesszük a megtakarításunkat. Ezen túl az éves befizetéseink 20%-át, de maximum 100.000 forintot minden évben jóváírhatunk a számlánkon SZJA-kedvezményként.

A kettőt kombinálni is lehet

Ha a legtöbbet szeretnénk kihozni a megtakarításból, érdemes lehet mindkét nyugdíj-megtakarítási formát elindítani, hiszen így akár 250 ezer forint kedvezményhez is juthatunk évente, és ehhez még a nyugdíjbiztosítási befizetés után járó 20%-os, de maximum 130 ezer forintos adójóváírás is kapcsolódhat, így pedig az államtól akár évi 380 ezer forintot is visszakaphatunk, amit a nyugdíj-megtakarítás gyarapítására fordíthatunk.

Ehhez persze a viszonylag magas SZJA-befizetésre is szükség van, hiszen csak abból kaphatunk kedvezményt, amit befizettünk, ehhez pedig magas jövedelemre is szükség van.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Provident ujProvident ujHirdetés

Ajánlott hitelek

Super Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 8.000.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-06-30

Mi a különbség a digitális és a klasszikus bank között?

A klasszikus és a digitális bankolás közötti különbségek alapjaiban határozzák meg, hogyan kezeljük a pénzügyeinket. Cikkünk gyakorlati példákon és konkrét...

Tovább olvasom
2025-06-30

Lakáshitel igénylés 2025-ben: Milyen feltételeknek kell megfelelni?

2025-ben a lakáshitel-felvétel feltételei összetettebbek és szigorúbbak lettek, mint korábban. A cikk bemutatja a legfrissebb elvárásokat, jövedelmi kritériumokat, hitelbírálati szempontokat,...

Tovább olvasom
2025-06-30

Babaváró hitel és válás: milyen következményekkel jár 2025-ben?

A Babaváró hitel jelentős pénzügyi segítség lehet a fiatal pároknak, ám válás esetén komoly következményeket vonhat maga után. Cikkünk bemutatja...

Tovább olvasom
2025-06-29

Mit jelent a számlázási ciklus a hitelkártyák esetében?

A hitelkártyák számlázási ciklusa az az időszak, amely alatt a kártyahasználat alapján elszámolás és kimutatás készül. A pontos megértése kulcsfontosságú...

Tovább olvasom
2025-06-29

Lakáshitel és ingatlan adásvételi szerződés: mire figyeljünk 2025-ben?

2025-ben jelentősen átalakult a lakáshitelezési környezet: magasabb kamatok, szigorúbb banki elvárások, de új állami támogatások is megjelentek. Cikkünk bemutatja, mire...

Tovább olvasom
2025-06-28

Már van Revolutod? Ezeket az extra funkciókat biztos nem ismered!

A Revolut nem csupán egy modern banki app, hanem egy sokoldalú pénzügyi eszköz, amely számos rejtett funkciót kínál – sokkal...

Tovább olvasom
2025-06-28

Hogyan működik a banki költési limitek beállítása mobilról?

A banki költési limitek mobiltelefonról történő beállítása ma már alapfunkció a legtöbb digitális banki alkalmazásban. A cikk lépésről lépésre bemutatja,...

Tovább olvasom
2025-06-27

Hogyan működik az automatikus megtakarítás mobilbankon keresztül?

Az automatikus megtakarítás a mobilbank egyik leghasznosabb funkciója. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan működik, milyen beállítási lehetőségek léteznek, milyen banki megoldások érhetők...

Tovább olvasom
Provident ujProvident ujHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával