Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Több tízezer hiányozhat a bankszámládról, ha nem figyelsz ezekre

2023.10.26.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2023. október 26. 13:04

Szinte már mindenhol a pénzügyi tudatosság fontosságára hívják fel a magyar lakosság figyelmét, legyen az rádió, televízió vagy a közösségi média. Az alapokat már mindenki tudja: számba vesszük a bevételeket, majd a kiadásokat és megtervezzük a havi költségvetést. De valóban tisztában vagyunk az összes, bankszámlánkat terhelő költséggel? Bizony, a legtöbben megfelejtkezünk egy nagyobb kiadásról: a banki szolgáltatások költségéről.

Több tízezer hiányozhat a bankszámládról, ha nem figyelsz ezekre

Ennyit költünk a bankszámlánkra átlagosan egy év alatt

A Magyar Nemzeti Bank egy nemrég publikált tanulmányában igyekszik felhívni a magyar lakosság figyelmét a pénzügyi tudatosság és tervezés fontosságára a kiadások területén. Az elemzés szerint a banki ügyfelek nagy része több tízezret is spórolhatna, ha egy kedvezőbb számlacsomagot választana. Ennek érdekében az ügyfeleknek rendszeresen felül kell vizsgálnia banki költségeit, csak úgy, mint a többi kiadását.

Az MNB által felvett adatokból kiderül, hogy egy magyar lakossági ügyfél évente átlagosan 35 ezer forintot költ csupán a bankszámlájára. Egy rövid számolás után már látható, hogy ez egy becsült, 9,5 milliós ügyfélkör esetén évi 330 milliárd forintot jelent. Az összefoglaló kitért egy megdöbbentő adatra is: ez a kiadás nagyságrendileg megegyezik egy havi állami nyugdíjkifizetéssel.

A legtöbbet a számlavezetésért kell fizetni

A Magyar Nemzeti Bank által közölt elemzés a 2021-es adatokat veszi a számítás alapjául. A jegybank azt vizsgálta, hogyan oszlanak meg a bankszámlákhoz kapcsolódó költségek az ügyfelek között. Az éves kiadás legnagyobb részét a számlavezetési díj teszi ki – ami az összes költség 24,7%-a –, ezt követi a készpénzfelvétel és -befizetés költsége, amely az összes banki költség 23,9%-a. A harmadik helyen az átutalások díja áll, 16,9%-kal. A legtöbben még a mai napig SMS értesítéseket kapnak a kártyás tranzakciókról, ami igen nagy részét, pontosan 14,4%-át teszi ki a költségeknek. A bankkártyákhoz kapcsolódó díjak részaránya 13,2%, míg az egyéb díjak 6,9%-át vonják le a bankok. A jegybank egy konkrét példával is szemléleti, mekkora összeget áldozunk – sokszor figyelmetlenségből – a pénzintézetekre.

bankszámla költségek megoszlása

A figyelmetlenség sokszor több tízezerbe kerülhet

A példa szerint a kártyadíj 2021-ben átlagosan, egy személy esetén 4 600 forintot tett ki. Ez alapján pontosan kiszámítható, hogy az átlagos lakossági ügyfél mennyit költ a különféle banki szolgáltatásokra. A számlavezetési díj a példa szerint 8 600 forint, míg a készpénzfelvétel és -befizetés költsége 8 300 forint egy évben. Az utalásonként fizetett díj 5 900 forintot jelent összesen, míg az SMS díjak átlagosan 5 ezer forintot tesznek ki, szolgáltatótól függően. A bankok a bankkártyáért is díjat számíthatnak fel, ami évente fizetendő, ezért 4600 forintot kell fizetnie a magyar ügyfeleknek a becslés szerint. Ezen kívül egyéb kiadásként megközelítőleg 2 400 forintot könyvelhetünk el egy évben, és egy rövid számolás után láthatjuk, hogy az átlagos, összes számlaköltség egy évben 34 800 forint.

E példa szemlélteti, hogy a lakossági ügyfeleknek évente körülbelül 35 ezer forintba kerül bankszámlájuk fenntartása és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások igénybevétele. Fontos megjegyezni, hogy ezek a számok még nem tartalmazzák a prémium kártyák díját, továbbá az ügyfeleket terhelő költségek bankonként eltérőek lehetnek. Így, a pénzintézetek által levont éves költség valójában még ennél is magasabb lehet.

Így csökkenthetőek a banki kiadások

Bankszámla nyitásakor általában nem kell azonnal számlanyitási díjat fizetni, ám maga a számlavezetés költsége a leggyakoribb tétel, amelyet a pénzintézetek az ügyfelekre rónak. Néhány bank esetében ezzel ügyfélkapcsolati díjként, számlafenntartási díjként vagy havi zárlati díjként találkozhatunk, de jelentésük azonos. Ez a kiadás minden hónapban megjelenik a bankszámlán. Fontos megjegyezni, hogy a bankok ingyenességet is kínálhatnak, ha az ügyfél bizonyos feltételeket teljesít.

A számlavezetési díj megspórolásához általában az az elvárás, hogy havonta egy meghatározott összeget írjanak jóvá a számlán, és fontos, hogy ez az összeg külső forrásból származzon. A minimális havi jóváírás összege azonban jelentősen eltérhet: 75 ezer forinttól akár a milliós nagyságrendig terjedhet. Utóbbi általában a prémium bankszámlák esetén fordul elő.

Az SMS díjak is nagy részét teszik ki a banki szolgáltatásokért felszámolt költségeknek, pedig ezt jóformán meg is lehetne spórolni. Ma már szinte mindenki online bankol, így célszerű az SMS-ek helyett push értesítéseket kérni a kártyás tranzakciókról. Szintén a mai kor egyik remek megoldása a telefonos fizetés, hiszen ezzel megspórolható a bankkártya költsége is. Mivel a bankkártyák többsége elektronikus kártya, az általános fizetési szokások esetén ez teljesen elegendő, amennyiben rendelkezünk okostelefonnal.

Tippek a megfelelő számlacsomag kiválasztására

Amikor a számlacsomag nem felel meg az igényeinknek, akkor válthatunk másikra is. De mielőtt kiválasztanánk az új számlacsomagot, érdemes átgondolni, hogy milyen célból szeretnénk használni a bankszámlánkat. Vegyünk figyelembe pénzügyi szokásainkat, hiszen a megfelelő számlacsomag kiválasztásával jelentős összegeket takaríthatunk meg. Érdemes végig gondolni az alábbi néhány kérdést:

  • Rendszeresen vásárlok-e online?

  • Milyen gyakran használom a bankkártyám?

  • Hány alkalommal utalok egy adott hónapban?

  • Szükségem van-e egyéb banki szolgáltatásra?

  • Inkább online intézem az ügyeimet vagy személyesen?

  • Inkább készpénzzel, vagy inkább bankkártyával fizetek szívesen?

Ezen kérdések megválaszolása segít megtalálni mindenki számára a legmegfelelőbb bankszámlacsomagot és elkerülni a felesleges költségeket.

Meta leírás (amennyiben kell, 160 karakter, kulcsszavakat tartalmazva): Egy évben több ezer forintot költ a magyar lakosság a banki szolgáltatásokra, ám egy kis körültekintéssel jelentős összeget takaríthatunk meg a számlavezetési díjak lefaragása révén.

Összefoglalás

Sokan nem veszik figyelembe a banki szolgáltatások költségeit, amelyek jelentősen terhelik a bankszámlájukat. A Magyar Nemzeti Bank tanulmányából kiderül, hogy egy magyar ügyfél évente átlagosan 35 ezer forintot költ bankszámla költségekre, amely az egész ügyfélkörre vetítve évi 330 milliárd forintot tesz ki. A legnagyobb kiadásokat a számlavezetési díj, a készpénzfelvétel és -befizetés költsége, valamint az átutalások díja jelentik. Sokan még SMS értesítéseket kapnak a tranzakciókról, ami szintén növeli a költségeket. Azonban csökkenthetjük ezeket a költségeket és akár több tízezret is spórolhatunk a megfelelő számlacsomag kiválasztásával, SMS-értesítések helyett push értesítések használatával, illetve telefonos fizetés alkalmazásával.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Raiffeisen Személyi Kölcsön - Aktív számlahasználat

THM

12,0% - 19,2%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

300.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,17% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Hitelkártya és bankkártya – mi a különbség?

Hitelkártya és bankkártya – mi a különbség?

2021.03.17.

Egyre inkább kezd háttérbe szorulni a készpénzzel való fizetés. Webáruházból vásárolunk, vagy a boltban egyre több kedvezményt kínálnak, ha kártyával fizetünk. Nekünk is jó, nem kell figyelnünk, hogy van-e nálunk pénz, nem kell vele összekoszolnunk a kezünket. Hitelkártya és bankkártya segítségével bármekkora összeget ki tudunk fizetni – már persze a meghatározott keretünk erejéig.

Tovább olvasom
Minden, amit a tranzakciós illeték emeléséről tudnod kell 2024-ben!

Minden, amit a tranzakciós illeték emeléséről tudnod kell 2024-ben!

2024.07.12.

2024-ben Magyarországon ismét napirendre került a tranzakciós illeték kérdése, hiszen a kormány bejelentette, hogy jelentős emelés várható. Ez a változás számos kérdést és aggodalmat vetett fel mind a lakosság, mind a vállalkozások körében. Utánajártunk és részletesen bemutatjuk, hogy miért történik az emelés, hogyan hat ez az átlagemberek pénzügyeire, és milyen várható gazdasági következményei lehetnek.

Tovább olvasom
Az OTP új biztonsági funkcióval védi ügyfeleit a csalóktól

Az OTP új biztonsági funkcióval védi ügyfeleit a csalóktól

2024.08.22.

Az OTP MobilBankba belépve mostantól akár hívás közben is ellenőrizhető, hogy valóban a bank munkatársával beszélünk-e. Ezzel az új biztonsági funkcióval védi az OTP Bank az ügyfeleit a csalóktól. Részletesen bemutatjuk az új funkciót, és azt is, hogy milyen veszélyek leselkednek még ránk. És arról is írunk, hogy mit tehetünk ügyfélként a saját biztonságunkért.

Tovább olvasom
Légy óvatos, ha bankkártyával fizetsz külföldön!

Légy óvatos, ha bankkártyával fizetsz külföldön!

2022.06.17.

Ha bankkártyával fizetsz külföldön, megeshet, hogy átvernek, és ilyenkor futhatsz a pénzed után – tudd meg, hogyan védekezhetsz!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával