A Széchenyi turisztikai kártya a Széchenyi Kártya Program egyik új eleme. A lényege az, hogy kedvező feltételű hitellel segítse a turisztikai szektorban tevékenykedő cégeket, amelyek a koronavírus-járvány miatt nehezebb helyzetbe kerültek.
A Széchenyi Kártya Program – amely a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) összefogásával jött létre – ez elmúlt hónapokban alaposan megújult. Ennek oka részben kényszerű, hiszen a koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaesésben számos vállalkozás került nehéz helyzetbe. A program egyik legújabb eleme a Széchenyi turisztikai kártya.
A turizmusban működő, tevékenykedő cégek jelentős részét különösen érzékenyen érintette a COVID-19 koronavírus-járvány miatt előállt gazdasági visszaesés. A Széchenyi turisztikai kártya az ilyen vállalkozások megsegítését célozza azzal, hogy kedvezményes feltételrendszerű, kiemelt állami kamat-, kezességi díj-, illetve költségtámogatásban részesített, szabad felhasználású folyószámlahitelt biztosít számukra.
A Széchenyi turisztikai kártyának számos előnye van. Először is az érintett vállalkozások kamat- és kezelési költségmentesen juthatnak hitelhez a kiemelt állami támogatás révén. Az állam ezentúl a kezességi-, valamint a bírálati díjhoz is teljes mértékű díjtámogatást biztosít. A konstrukció keretében akár 250 millió forint (minimum egymillió forint) hitel igényelhető, akár ingatlanfedezet nélkül is. A kölcsön szabad felhasználású, ami szintén nagyon fontos előny.
Kik igényelhetik ezt a fajta támogatást? A Széchenyi Turisztikai Kártyát minden olyan kis-, és középvállalkozásnak minősülő cég igényelheti, amely a Széchenyi Kártya Program mindenkor hatályos üzletszabályzatában felsorolt tevékenységi kör szerinti tevékenységek bármelyikét fő- vagy melléktevékenységként legalább 2019. január 1. óta végzi és ezen tevékenység(ek)ből származott a 2019-es üzleti évben a bevételének legalább 30 százaléka. Nincs lejárt köztartozása, sem lejárt hiteltartozása, illetve megfelel az említett üzletszabályzatban meghatározott egyéb feltételeknek.
A kölcsön futamideje egy, kettő, vagy három év lehet. A hitel futamideje alatt teljes mértékű kamat-, és kezelési költségtámogatásban részesül az adott vállalkozás, így annak nincs kamat-, és kezelési költség fizetési kötelezettsége. Bírálati díjat sem kell fizetni, a vállalkozás csak a támogatással csökkentett nettó kezességvállalási díj fizetésére kötelezett.
A hitelt a KAVOSZ Zrt. regisztráló irodahálózatában lehet igényelni, amelyek a KAVOSZ és a VOSZ irodáiban, valamint területi kereskedelmi és iparkamaráknál találhatóak meg. Az alábbi hitelintézetek közül lehet választani (a hitelintézetek által nyújtott kondíciók, illetve a hitelbírálat szempontjai némileg eltérőek lehetnek): Gránit Bank, MKB Bank, OTP Bank, Takarékbank.