Zöld Hitel: mekkora kamattal kell számolnunk?
Az, hogy mekkora kamattal kell számolnod egy hitelkonstrukció esetében, az egyik legfontosabb részlete a hitelfelvételnek, hiszen nagyrészt ez dönti el, hogy mekkora plusz költséggel kell számolnod.
Az NHP Zöld Otthon Programot a Magyar Nemzeti Bank úgynevezett zöld eszköztár-stratégiájának keretin belül hirdették meg 2021. október 4.-i indulással. A program a Növekedési Hitelprogram alá tarozik, és a működése is hasonló; az alábbiakban részleteit mutatjuk be, így többek között azt is, hogy mekkora kamattal kell számolni a Zöld Hitellel kapcsolatban.
A Növekedési Hitelprogram lényege, hogy a jegybank egy bizonyos összeget elkülönít bizonyos célokra, majd ennek hitelként való folyósítását rábízza a kereskedelmi bankokra. A Zöld Otthon Programban – mint ahogy a korábbi hiteltermékek esetében is – számos kritériumot kell a bankoknak teljesíteni, azaz a Magyar Nemzeti Bank által megadott értékeket kell tartaniuk a hitelezés során. Így lehetséges az, hogy a Zöld Hitelnél a kamat maximum értéke 2,5%, ami kiemelkedően jó értéknek számít a hitelpiacon.
Persze nem csupán a bankoknak kell feltételeket teljesíteni, de a hiteligénylőknek is, ha szeretnének hozzájutni a Zöld Hitelhez. Érdemes is foglalkozni ezzel a kérdéssel, hiszen egy rendkívül kedvező lakáshitelről van szó, ami nem tartozik a Családvédelmi Program alá, azaz akár egyedülállók számára is nyitott a lehetőség, hogy államilag támogatott hitel segítségével juthassanak új otthonhoz.
A Magyar Nemzeti Bank szerint Magyarország fenntartható felzárkózása a gazdaság zöld átállásával valósítható meg. Ennek azonban feltételeként adták meg, hogy legkésőbb az évtized végéig egy olyan pénzügyi rendszernek kell kialakulnia, ami figyelembe veszi a fenntarthatósági szempontokat.
Mi a Zöld Hitel?
A Zöld Hitel lakossági ügyfelek részére, energiahatékony, új otthonok vásárlására, illetve építésére adható hitelkonstrukció. A Zöld Otthon Program lényege ugyanis a fenntarthatóság, illetve a környezetvédelem elősegítése a minél hatékonyabb energiafelhasználású otthonok által.
Az NHP Hajrá a vállalkozások számára jelentett segítséget a gazdasági stabilitás elérésében, a Zöld Otthon Program pedig a lakosságot, bár némileg más céllal. A környezetvédelmi, illetve energiahatékonysági szempontokat egy olyan lakáshitellel lehet a lakosság figyelmének középpontjába állítani, amely kifejezetten az ilyen típusú otthonok vásárlását, illetve építését teszi lehetővé.
Mivel a hazai ingatlanok többségének energiahatékonysága kifejezetten alacsony, a korszerűsítés, illetve a hatékonyabb ingatlanok építése az a lehetőség, amivel el lehet érni a klímavédelmi célkitűzést.
Az NHP Zöld Otthon Program a fenntarthatósági szempontok hazai lakáspiacon történő érvényesülését segíti elő, ami egyúttal hozzájárulhat a zöld otthonok iránti kereslet és kínálat élénkítéséhez is.
A Zöld Hitel október 4. óta érhető el a kereskedelmi bankok kínálatában, legalábbis elvileg, ugyanis – hasonlóan a fogyasztóbarát hitelkonstrukciókhoz – ezek bevetése is a pénzintézeteken múlik, és egyelőre még nem mindenhol tudták megoldani a hitelkonstrukció elindítását.
A Zöld Hitel kondíciói
A Zöld Hitel segítségével legalább BB, vagy annál magasabb energetikai besorolású, legfeljebb 90 kWh/m2/év primer energiaigényű, új lakások és családi házak saját lakhatás céljából történő vásárlása, illetve építése oldható meg. A maximális hitelösszeg 70 millió forint lehet, a kamata maximum 2,5%, a futamidő pedig maximum 25 év lehet.
Fontos, hogy ha a Zöld Hitel felvétele a CSOK hitellel együtt történik, akkor a két hitel együttes összegének maximuma a 70 millió forint.
A Zöld Hitel folyósítási díja maximum 0,75% lehet, de az összeg nem haladhatja meg a 100 ezer forintot, az előtörlesztési díj pedig maximum az előtörlesztett összeg 1%-a lehet, a maximuma pedig 30 ezer forint.
Fontos még tudni, hogy a közjegyzői díj, a földhivatali ügyintézés, az értékbecslés díja, vagy más, a hitel folyósításához kapcsolódó díjak felszámíthatóak, egyéb költségek azonban nem.
Mint fentebb említettük, a Zöld Hitelt a kereskedelmi bankok kínálják az MNB által megadott feltételekkel, azonban csak a kamat maximuma fix, a minimuma nem, tehát lehetnek eltérések. Éppen ezért érdemes összehasonlítani oldalunkon a jelenleg már elérhető ajánlatokat. Tedd meg Te is, majd indítsd el az igénylési folyamatot online!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.