Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

5 gyakori kérdés a hitelkártyáról

2022.11.29. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2022. november 29. 13:17

Azok, akik rendszeresen használnak hitelkártyát, jó eséllyel kiismerték azt, így pedig ki is tudják használni a hozzá kapcsolódó előnyöket. Hitelkártyát ugyanis csak úgy érdemes használni, ha tisztában vagyunk azzal, hogy hogyan is működik, így ugyanis számos hasznos szolgáltatást lehet igénybe venni, és a visszatérítésnek köszönhetően akár még spórolni is lehet vele.

Annak érdekében, hogy ezt elősegítsük, összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket a hitelkártyáról, és természetesen meg is válaszoljuk őket!

1. Mi a különbség a hitelkártya és a betéti kártya között?

A betéti kártya ahhoz a bankszámlához tartozik, amelyre a jövedelmünk érkezik, a hitelkártya azonban egy külön számlához kapcsolódik, amely gyakorlatilag csak a hitelkeretet kezeli, rá pénzt tenni csak a hitelkeret nullázásáig lehetséges – vagyis a hitelkártya egyenlege kizárólag nulla vagy negatív lehet.

A hitelkártyás vásárlással nem a saját bankszámlánkról költünk pénzt, hanem gyakorlatilag a bank pénzével fizetünk, és ezt természetesen vissza is kell fizetnünk, ám fontos, hogy nem azonnal. A hitelkártyás költéseket a bank 30 napon át gyűjti, majd összesíti – ez az elszámolási időszak –, majd tájékoztatást nyújt a felhasznált hitelkeretről, az esetleges kamatokról és a hitelkártyához kapcsolódó szolgáltatások díjairól; mindezeket összesítve.

Ezt követi egy 15 napos türelmi időszak, amire fontos odafigyelni, hiszen, ha ez idő alatt visszafizetjük a teljes tartozásunkat – és a hitelkártyát csak vásárlásra használtuk –, akkor a bank nem számít fel kamatot az elköltött összeg után, vagyis 45 napig kamatmentesen használhattuk a bank pénzét.

2. Mekkora lehet a hitelkeret?

Két lehetőség létezik: vagy mi kérünk egy meghatározott összeget, amit vagy megad a bank, vagy nem, vagy pedig a bankra bízzuk, hogy állapítsa meg a jövedelmünk alapján a hitelkeretet. Mindkét esetben át kell esni a hitelbírálaton, de az utóbbi esetben szinte biztos, hogy megkapjuk a megállapított összegről szóló keretet.

3. Milyen extra előnyei vannak a hitelkártyának?

Bizonyos hitelkártyákkal több kiegészítő szolgáltatást is igénybe lehet venni, amelyek főleg az utazásokhoz kapcsolódnak. Ilyen például, hogy az utazások közben történő költésekből év végén akár 3%-os pénzvisszatérítést is ad a bank, de a biztosításról sem szabad megfeledkezni, ami teljes körű baleset-, betegség- és poggyászbiztosítást jelent. Léteznek olyan, utazással kapcsolatos szolgáltatások is, amelyekért érdemes hitelkártyával fizetni; ilyen például az autóbérlés és a szállodafoglalás.

4. Mekkora a kamat?

Ha a – fentebb részletezett – 45 napos időszakon belül nullára hozzuk a hitelkártyához kapcsolt számla egyenlegét, és csak fizettünk a kártyával, azaz nem vettünk fel róla készpénzt, akkor a kamat 0, azaz nulla százalék, ha viszont ez nem sikerül, akkor igen magas kamatokra lehet számítani; napjainkban a 40% feletti kamatok sem ritkák.

5. Mi történik, ha a felhasznált összeget nem fizetjük vissza időben?

A türelmi időszakon túl a bank a vissza nem fizetett tartozásra kamatot és késedelmi díjat számol fel, ami meglehetősen magas. Éppen azért, hogy erről ne feledkezhessünk meg, érdemes vagy SMS-értesítést kérni, vagy beállítani a bankszámlánkon egy automatikus beszedési megbízást, ami átvezeti a szükséges összeget a hitelkártya-számlára – persze ehhez az is kell, hogy legyen a folyószámlán elegendő fedezet.

Érdemes a hitelkártyára törlesztési biztosítást kötni, hogy a váratlan élethelyzetekben – mint például a betegség, a munkanélküliség, vagy az egyéb fizetési problémák – is biztosított legyen a törlesztés. Fontos arra is figyelni, hogy a nem használt hitelkártyák esetében is felmerülhetnek a szolgáltatáshoz kapcsolódó költségek, amelyeket mindenképp ki kell egyenlíteni, mivel ezeket is a hitelkeretből vonja le a bank.

Szeretnél hitelkártyát igényelni? Hasonlítsd össze oldalunkon a pénzintézetek legjobb ajánlatait, majd indítsd el az igénylési folyamatot online, mindössze néhány kattintással!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 11,28% - 12,86%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM: 13,2%

Futamidő: 19 hét

Hitelösszeg: 100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

K&H kiemelt személyi kölcsön

THM: 11,1% - 14,6%

Futamidő: 24 - 96 hó

Hitelösszeg: 500.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

Mostantól barkácsüzletben is lehet Szép Kártyával fizetni
2025-01-13

Mostantól barkácsüzletben is lehet Szép Kártyával fizetni

A Széchenyi Pihenőkártya (SZÉP Kártya) felhasználási lehetőségeinek bővítése révén mostantól barkács üzletekben is fizethetünk vele, ami jelentős előrelépést jelent a...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönök piacának áttekintése 2025 januárjában
2025-01-10

Személyi kölcsönök piacának áttekintése 2025 januárjában

A személyi kölcsönök piaca az utóbbi években dinamikus változásokon ment keresztül, amelyeket a gazdasági környezet, a szabályozások, valamint a technológiai...

Tovább olvasom
Állami támogatásokban segítenek az MFB pontok
2025-01-09

Állami támogatásokban segítenek az MFB pontok

Az MFB Pontok (Magyar Fejlesztési Bank Pontok) olyan ügyfélszolgálati helyek, amelyek az államilag támogatott és a Magyar Fejlesztési Bank által...

Tovább olvasom
Adómentes befektetések: Hogyan profitáljunk az új szabályokból?
2025-01-08

Adómentes befektetések: Hogyan profitáljunk az új szabályokból?

Az adózás minden befektető életében meghatározó tényező. Az adók mértéke jelentősen csökkentheti a befektetések hozamát, ezért különösen fontos olyan stratégiákat...

Tovább olvasom
Az 5%-os lakáshitel hatása a fiatalok ingatlanvásárlására
2025-01-06

Az 5%-os lakáshitel hatása a fiatalok ingatlanvásárlására

Az ingatlanpiac folyamatosan változó dinamikája, és a kedvező lakáshitel-konstrukciók alapvetően meghatározzák a fiatalok ingatlanvásárlási lehetőségeit. Az 5%-os kamattal rendelkező lakáshitel...

Tovább olvasom
A minimálbér változásainak hatása a hitelképességre 2025-ben
2025-01-02

A minimálbér változásainak hatása a hitelképességre 2025-ben

A minimálbér szintjének emelkedése évek óta központi kérdés, mivel az infláció, a gazdasági növekedés és a munkaerő-piaci trendek mind befolyásolják...

Tovább olvasom
2025-ös változások: Mit kell tudni a banki szolgáltatások drágulásáról?
2024-12-30

2025-ös változások: Mit kell tudni a banki szolgáltatások drágulásáról?

A 2025-ös év útforduló változásokat hoz a banki szolgáltatások árazásában, amelyeket részben a nemzetközi gazdasági folyamatok, részben pedig a hazai...

Tovább olvasom
Minimálbér-emelés és hitelezés: Mit várhatunk 2025-ben?
2024-12-29

Minimálbér-emelés és hitelezés: Mit várhatunk 2025-ben?

Az elmúlt évek gazdasági hullámzása után 2025-ben nagy figyelem irányul a minimálbér emelésére és annak hatásaira. Az emelkedő életszínvonal iránti...

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával