Hitel munkáltatói igazolás nélkül? Íme, a lehetőségek!

2023.08.01. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2023. augusztus 1. 12:29

Amikor valaki alkalmazottként hitelt szeretne felvenni, de nem tud munkáltatói igazolást bemutatni, nagyon ritka esetben jut hitelhez. De a bankok alkalmaznak olyan speciális szabályokat is, amik lehetővé tehetik a munkáltatói igazolás nélküli igénylés befogadását. Utánajártunk, hogy mi kell ahhoz, hogy így is hitelhez jussunk. Íme, a lehetőségek!

A hitelbírálat során vizsgált jövedelmekről

A jövedelem az egyik legfontosabb hiteligényléskor. A pénzintézetek általában az alábbi jövedelmeket vizsgálják hiteligénylésnél:

Munkabér: a munkabér a leggyakoribb jövedelem, amit a bankok elfogadnak. A pénzintézetek mindig kérnek a munkáltatói igazolást a jövedelem igazolására.

Önálló vállalkozásból származó jövedelem: a vállalkozók szintén igényelhetnek kölcsöntt, és a bankok általában elfogadják az adóbevallást vagy a NAV jövedelemigazolást.

Nyugdíj: a nyugdíj is elfogadott jövedelem. A nyugdíjasok a bankok kedvelt ügyfelei, egy nyugdíjat ugyanis nem lehet elveszíteni, egy munkahelyet viszont igen.

Fontos tudni, hogy a bankok az állandó, dokumentálható jövedelmeket kérik igazolni, hiszen ezekből valószínűbb, hogy a hiteltartozásokat hosszú távon is törleszteni tudják a hitelfelvevők.

Mindig kell hiteligényléskor munkáltatói igazolás?

A jövedelmet minden hitel igénylésénél igazolni kell. Ha valaki alkalmazott, akkor munkáltatói igazolást kell bemutatnia. Az önfoglakoztatóktól nem fogadják el, nekik NAV jövedelemigazolással kell a jövedelmüket igazolni.

A munkáltatói igazolás tartalmazza a havi nettó jövedelmet, azt, hogy mióta dolgozik valaki az adott cégnél, és az is fontos, hogy nincs már próbaidőn, és nem áll felmondás alatt sem. A bankok jellemzően a saját munkáltatói igazolás formátumukat kérik, de gyakran az azzal megegyező tartalmú munkáltatói igazolást is elfogadják. Ezt cégszerűen alá kell íratni, és le is kell pecsételtetni.

A jövedelmet mindig igazolni kell igényléskor

A Banknavigátor pénzügyi szakértői szerint ez egy olyan szabály, ami mindkét félnek jó. A hiteligénylőt megvédheti a túlzott eladósodástól, a bankot pedig attól, hogy az általa kihelyezett kölcsönt nem fizeti vissza az igénylő. Ezért hitelfelvételkor a pénzintézet kérni fog tőlünk jövedelemigazolást.

Nyugdíjasként utolsó nyugdíjszelvény kell majd vagy NYUFIG igazolás, egyéni vállalkozóként NAV jövedelemigazolás, alkalmazottként pedig munkáltatói igazolást várnak el tőlünk. Minden, a bank által elvárt adatot tartalmaznia kell, ezért célszerű a bank saját munkáltatói igazolás formanyomtatványát kitöltetni. A pénzintézet nézni fogja a fizetésünk mellett azt is, hogy mióta áll fenn a munkaviszony, lejárt-e már a próbaidőnk, és azt is, hogy nem állunk-e felmondás alatt.

Azt gondolhatjuk, hogy egy kisebb hitelösszeg esetén a bank nem fogja kérni. A banknak azonban tudnia kell, hogy rendelkezünk akkora jövedelemmel, amiből a ki tudjuk fizetni a törlesztőrészleteket. Nem számít, hogy néhány százezer forintról van szó csupán, a jövedelmet igazolni kell, még ingatlanfedezetes hitel esetén is.

Elsődleges és másodlagos jövedelmek

A pénzintézetek kétféle jövedelmet különböztetnek meg.

Elsődleges jövedelemnek számít a munkabér, a NAV jövedelemigazolással igazolt vállalkozói jövedelem és nyugdíj. A bankok ezeket fogadják el jövedelemként.

A másodlagos jövedelmek csak kiegészítésre jók, azokat önmagában nem fogadja el a pénzintézet. Ilyen például a GYES, a GYED, a szociális támogatás vagy az osztalék.

Hiteligénylés munkáltatói igazolás nélkül – lehetséges

A munkáltató igazolás bemutatása kötelező része a hitelfelvételnek. Van azonban néhány olyan speciális eset, amikor ettől eltekint a pénzintézet. Hangsúlyozni kell, hogy csak ritkán találkozhatunk ilyen lehetőséggel. A bankok eltérő hitelezési gyakorlata miatt nincs általános szabály, hogy mikor nem kell munkáltatói igazolás.

Néhány esetben eltekintenek tőle akkor, ha a pénzintézetnél vezetjük a számlánkat, és a jövedelmünk beazonosítható módon erre a számlára érkezik.

A bankszámlakivonaton látszani kell, hogy az utolsó három hónapban melyik cégtől mekkora utalás érkezett, és a közleményben szerepelnie kell a munkabér megjelölésnek. Gyakori, hogy a pénzintézet csak akkor adja meg ezt a lehetőséget, ha már igényeltünk az adott banktól kölcsönt, és akkor a jövedelmünket munkáltatói igazolással igazoltuk.

Fontos, hogy ezek egyedi esetek, és pénzintézetenként eltérnek. Az alapelvárás mindig a munkáltatói igazolás.

Lehet munkáltatói igazolás nélkül hitelt felvenni, de alaposan utána kell járni, hogy ezt melyik bank, melyik hitelénél, milyen módon helyettesíthetjük.

Összefoglalás

A hiteligénylés során a bankok munkáltatói igazolást várnak el, de vannak speciális esetek, amikor ettől eltekinthetnek. A jövedelem igazolása nélkülözhetetlen, és többféle jövedelem elfogadott, például munkabér, vállalkozói jövedelem és nyugdíj. A másodlagos jövedelmeket, mint például a GYES vagy GYED, önmagában nem fogadják el a bankok. Néhány pénzintézet eltekint tőle, ha a pénzintézetnél vezetett bankszámlájára beazonosítható módon érkezik a jövedelem, de ezek az esetek ritkák és pénzintézetenként eltérőek. Bár van lehetőség munkáltatói igazolás nélküli hiteligénylésre, alaposan meg kell vizsgálni az elérhető opciókat és a bankok elvárásait.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Provident ujProvident ujHirdetés

Ajánlott hitelek

Super Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 8.000.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-07-03

Munkanélküliségi biztosítás: Biztonság a nehéz időkben

A munkanélküliségi biztosítás hatékony védelmet nyújthat, ha elveszíted az állásodat. A cikk bemutatja, hogyan működik ez a biztosítási forma, milyen...

Tovább olvasom
2025-07-03

Hiteligénylés nyugdíjasként – mik a feltételek?

Ez a cikk átfogó útmutatást nyújt a hiteligénylés lehetőségeiről nyugdíjasok számára. Részletesen bemutatja a banki feltételeket, korhatárokat, jövedelemelvárásokat, biztosítéki követelményeket,...

Tovább olvasom
2025-07-03

3%-os lakáshitel első lakásra – új korszak az otthonteremtésben

A 2025-ben bejelentett 3%-os, fix kamatozású lakáshitelprogram új távlatokat nyit az első otthonukat vásárlók számára. A maximum 50 millió forintos...

Tovább olvasom
2025-07-02

Hogyan spórolj havonta 10 ezer forintot okos bankszámla használattal?

Az okos bankszámla nem csupán kényelmi szolgáltatás – akár havi 10 ezer forintot is megtakaríthatsz vele, ha tudatosan választasz és...

Tovább olvasom
2025-07-02

Személyi kölcsön igénylés online: mire számíthatunk 2025-ben?

Az online személyi kölcsön igénylés 2025-ben gyorsabb, kényelmesebb és átláthatóbb, mint valaha. Cikkünk bemutatja a digitális igénylés lépéseit, buktatóit, gyakorlati...

Tovább olvasom
2025-07-02

Mennyit veszít a pénzed, ha nem fekteted be 2025-ben?

2025-ben az infláció csökkenése ellenére továbbra is értékvesztéssel jár, ha nem fekteted be a pénzed. A cikk konkrét számításokkal és...

Tovább olvasom
2025-07-01

A munkavállalói juttatások pénzügyi értéke – Cafeteria 2025

A cikk részletesen bemutatja a munkavállalói juttatások pénzügyi értékét 2025-ben, kiemelve a cafeteria-rendszer aktuális elemeit, adózási vonatkozásait és a munkavállalók...

Tovább olvasom
2025-07-01

Az 5 leggyakoribb hiba, amit lakáshitel igényléskor elkövetnek – és hogyan kerüld el őket?

Lakáshitel igénylése életünk egyik legnagyobb pénzügyi döntése, mégis sokan hibáznak a folyamat során. A cikk bemutatja az 5 leggyakoribb hibát,...

Tovább olvasom
Provident ujProvident ujHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával