Légy óvatos, ha bankkártyával fizetsz külföldön!

2022.06.17. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2023. július 17. 09:55

Ha bankkártyával fizetsz külföldön, megeshet, hogy átvernek, és ilyenkor futhatsz a pénzed után – tudd meg, hogyan védekezhetsz!

Bankkártyával fizetni külföldön nem veszélytelen – bár kétségtelen, hogy itthon sem mindig biztonságos –, különösen, mivel egy idegen országban vagy, ahol nem feltétlenül azok a szokások és eljárások, mint hazánkban. Érdemes felkészülni, és mindent megtudni a lehetséges buktatókról, a kivédés módjairól, illetve arról, hogy mit tehetsz, ha már megtörtént a baj; erről olvashatsz alábbi cikkünkben.

Ha bankkártyával fizetsz külföldön, az a legtöbb helyen nem okozhat semmilyen problémát, azonban a pénznemek közötti váltás okozhat neked károkat, ha nem figyelsz oda, tehát tudatosítsd magadban, hogy a forintszámláddal külföldi devizában fizetsz ilyenkor.

A saját bankod tehát átváltja a számládon lévő forintot a vásárlás pénznemére, ami egy laikus számára megbonyolíthatja a dolgokat, hiszen ugyan az átváltási árfolyamok fent vannak a bank honlapján, ám egyrészt nehézkes kiigazodni rajtuk, másrészt minden egyes vásárlás előtt nem fogsz számolgatni – ha mégis, a deviza eladási árfolyamot vedd alapul.

Ilyenkor azt is figyelembe kell venned, hogy a vásárlásokat nem azonnal könyveli a bank, még akkor sem, ha itthon használod a kártyádat, hanem többnyire napokkal később, és az aznapi árfolyamot veszi figyelembe, nem pedig a vásárlás időpontjában érvényeset, ráadásul az eltelő idő sem fix, hiszen lehet két nap, de akár egy hét is.

Fontos tisztában lenned azzal is, hogy a bankok a forintot főbb valutákra – azaz például euróra, vagy dollárra – váltják át közvetlenül. Ha viszont egy olyan országot keresel fel, amelynek más a fizetőeszköze, akkor a bank technikai okok miatt először egy főbb fizetőeszközre vált, majd onnan a helyi devizára, azaz akár kétszer is megfizettetheti veled az átváltási költséget.

Mire figyelj, ha bankkártyával fizetsz külföldön?

Ha bankkártyával fizetsz külföldön, akkor lényeges, hogy sose téveszd szem elől a kártyádat. Ha lehet, ne add ki a kezedből, ne tartsd egy helyen a többi értékeddel, és ne tartsd a közelében a PIN-kódodat sem! Igyekezz minden egyes nap figyelemmel kísérni a pénzed mozgását a bank által biztosított mobilapplikáción keresztül, így könnyen észreveheted, ha illetéktelen használat történik, és azonnal le tudod tiltani a kártyádat!

Előfordulhat, hogyha bankkártyával fizetsz külföldön, az aláírásodat kérik; mindig olvasd el, hogy mit írsz alá, emellett pedig mindenképpen őrizd meg a blokkokat, és hozd őket haza!

Mit kell tenned utazás előtt?

Először is próbáld megelőzni a bajt, azaz jelezd a pénzintézet felé valamilyen módon, hogy külföldre mész, ugyanis előfordulhat, hogy a banknál azt hiszik, hogy ellopták a kártyádat, és nemes egyszerűséggel letiltják azt, Te pedig ott állsz majd pénz nélkül egy idegen országban!

Ha ritkán használod a bankkártyádat külföldön, akkor érdemes jelezned a bankod felé netbankon keresztül, az ügyfélszolgálaton, vagy a bankfiókban, hogy melyik országba és mennyi időre utazol. A netbankban találhatsz egy belső levelezőrendszert, ami a legalkalmasabb erre; írd meg az üzenetben a kártyád típusát és a kártyán található szám utolsó 4 számjegyét, valamint azt a mobilszámot is, amin elérhető leszel az utazás alatt!

Fontos, hogy az üzenetet legalább egy héttel az indulás előtt elküldd!

Mi ellenőrizz indulás előtt?

Érdemes ellenőrizned az utazás előtt a kártya érvényességét, nehogy a nyaralás kellős közepén járjon le, hiszen utána sem készpénzfelvételre, sem vásárlásra nem fogod tudni használni. A kártya külföldi használatra vonatkozó beállításait is érdemes átnézni, valamint a napi vásárlási és készpénzfelvételi limitjeit is. Emellett azt is fontos tudni, hogy a célországban elfogadják-e egyáltalán a kártyádat.

Végül még egy tanács: ha lehet, vigyél magaddal egy tartalékkártyát is, amit a mindennapos kártyától minél elkülönítettebben tárolj! Ha ezeket a tanácsokat megfogadod, garantáltan biztonságban leszel, ha bankkártyával fizetsz külföldön, és élvezni fogod az utazásodat!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Provident ujProvident ujHirdetés

Ajánlott hitelek

Super Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 8.000.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-07-01

A munkavállalói juttatások pénzügyi értéke – Cafeteria 2025

A cikk részletesen bemutatja a munkavállalói juttatások pénzügyi értékét 2025-ben, kiemelve a cafeteria-rendszer aktuális elemeit, adózási vonatkozásait és a munkavállalók...

Tovább olvasom
2025-07-01

Az 5 leggyakoribb hiba, amit lakáshitel igényléskor elkövetnek – és hogyan kerüld el őket?

Lakáshitel igénylése életünk egyik legnagyobb pénzügyi döntése, mégis sokan hibáznak a folyamat során. A cikk bemutatja az 5 leggyakoribb hibát,...

Tovább olvasom
2025-07-01

3 dolog, amit senki sem mond el az ingyenes számlákról – és 5 tévhit, amit ideje elengedni

Az "ingyenes számla" sokszor jól hangzó marketingfogás – de vajon tényleg nincs vele költség? A cikk lerántja a leplet az...

Tovább olvasom
2025-06-30

Mi a különbség a digitális és a klasszikus bank között?

A klasszikus és a digitális bankolás közötti különbségek alapjaiban határozzák meg, hogyan kezeljük a pénzügyeinket. Cikkünk gyakorlati példákon és konkrét...

Tovább olvasom
2025-06-30

Lakáshitel igénylés 2025-ben: Milyen feltételeknek kell megfelelni?

2025-ben a lakáshitel-felvétel feltételei összetettebbek és szigorúbbak lettek, mint korábban. A cikk bemutatja a legfrissebb elvárásokat, jövedelmi kritériumokat, hitelbírálati szempontokat,...

Tovább olvasom
2025-06-30

Babaváró hitel és válás: milyen következményekkel jár 2025-ben?

A Babaváró hitel jelentős pénzügyi segítség lehet a fiatal pároknak, ám válás esetén komoly következményeket vonhat maga után. Cikkünk bemutatja...

Tovább olvasom
2025-06-29

Mit jelent a számlázási ciklus a hitelkártyák esetében?

A hitelkártyák számlázási ciklusa az az időszak, amely alatt a kártyahasználat alapján elszámolás és kimutatás készül. A pontos megértése kulcsfontosságú...

Tovább olvasom
2025-06-29

Lakáshitel és ingatlan adásvételi szerződés: mire figyeljünk 2025-ben?

2025-ben jelentősen átalakult a lakáshitelezési környezet: magasabb kamatok, szigorúbb banki elvárások, de új állami támogatások is megjelentek. Cikkünk bemutatja, mire...

Tovább olvasom
Provident ujProvident ujHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával