Mennyivel nő a futamidő a moratórium után?
Nő a futamidő, ha bekerültél a moratóriumba, ez bizonyos; a kérdés csak az, hogy mennyivel. Az alábbiakban erre a kérdésre adunk választ.
A moratórium csupán a hitel törlesztésének felfüggesztése, és nem elengedés – ezzel a ténnyel talán már mindenki tisztában van. Ezen időszak alatt azonban a kamatozás tovább folyik, és ezt az összegyűlt kamatot a megnőtt futamidő alatt kell majd megfizetni. Mivel a törlesztőrészlet nem növekedhet a szabályozás szerint, az összegyűlt kamat összegének megfelelő időszakkal növekszik a futamidő is.
Mennyivel nő a futamidő?
Alapvetően erre a kérdésre nem lehet egyetemes választ adni, hiszen minden hitel más és más: az emberek eltérő futamidővel, kamatozással, illetve hitelösszeggel igényelnek hitelt. Ami biztos, hogy a moratórium időszakával mindenképp megnő a futamidő, de ez sem egységes, hiszen ebből bármikor ki lehetett lépni, és sokan meg is tették ezt, hiszen sokkal előnyösebb volt tovább fizetni a hitelt a megszokott rend szerint. Ezen felül pedig az összegyűlt kamat határozza meg, hogy mennyivel nő a futamidő a moratóriumban töltött időszakon túl.
Mennyi kamat gyűlik össze a moratórium alatt?
Ez megint csak hitelfüggő. Egy személyi kölcsönnek, amelynek alacsony a hitelösszege és a kamatozása is, alacsony lesz az összegyűlt kamata is, tehát a megnőtt futamideje is minimális, néhány hónap lesz majd. Ehhez hozzájön az, ha annuitásos hitelről beszélünk, amely esetében a törlesztés legelején több a kamat és minimális a tőkerész a havi befizetésekben, a futamidő vége felé pedig ez az arány megfordul, és nagyrészt a tőketartozást kell fizetni. Egy lakáshitelnél is hasonló a helyzet, ám ebben az esetben magasabb összegekről beszélünk, tehát a futamidő növekedése is egész más méreteket ölthet.
Mi a megoldás?
Nyilván mindenki kiszámolhatja magának, hogy mennyit nő a futamideje, hiszen a havi törlesztéssel minden ügyfél tisztában van, az összegyűlt kamatokról pedig minden hónapban értesítést küld a bank, de a legegyszerűbb felvenni a kapcsolatot egy banki ügyintézővel, és rákérdezni.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.