Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Minimálbér-emelés: mit jelent hitelfelvételkor?

2022.01.14. Szerző: Csongrádi Richárd Utoljára módosítva: 2022. január 17. 13:04

A minimálbér emelést még a tavalyi év végén jelentették be, és január 1.-től már érvényessé is vált – lássuk, milyen hatással lesz a hitelezésre!

A minimálbér-emelés 2022 januárjában elérte a bruttó 200 ezer forintot – nettóban 133 ezer –, a garantált bérminimum pedig bruttó 260 ezer – nettó 172.900 – forint lett, ami nem csak a mindennapi életet könnyíti meg, de a hitelfelvételt is egyszerűbbé, vagy inkább megvalósíthatóbbá teszi, hiszen mivel mind a garantált bérminimum, mind a minimálbér emelkedik mintegy 20%-kal, magasabb hitelösszeg érhető el.

Miért fontos a minimálbér-emelés?

Mint tudjuk, a hitelfelvételt nem csak a bankok, de törvények is szabályozzák; ezek egyike a JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató) szabályozás, ami kimondja, hogy a jövedelem maximum 50%-a fordítható hiteltörlesztésre – illetve 60%-a, ha a jövedelem meghaladja a nettó félmillió forintot, de ez jelen cikkünkben nem releváns.

Mit jelent ez a személyi kölcsönök igénylésénél?

A minimálbér emelésével tehát ez az összeg akár 66.500 forint is lehet, a garantált bérminimum esetében pedig 86.450 forint. A nettó minimálbérrel és hét éves futamidővel számolva akár 3,6 millió forint is igényelhető személyi kölcsönként a 2022-es évtől kezdve, a garantált bérminimummal pedig ez az összeg akár egy millió forinttal is több lehet.

Csak összehasonlításképpen: a 2021-es minimálbérrel 2,6 millió forint volt ez a hitelösszeg, a garantált bérminimummal pedig 4 millió forint; látványos a különbség.

A lakáshiteleknél mennyit számít a minimálbér-emelés?

Ez már lényegesen összetettebb kérdés, mivel a lakáshitelek felvételekor nem csupán a minimálbér-emelés miatt kerülhetsz jobb helyzetbe, de a kamatperiódus kiválasztása is komoly hatást gyakorol a felvehető hitelösszeg mértékére.

Akkor jársz a legjobban, ha legalább 10 éves kamatperiódust választasz, hiszen így már a kereseted 50%-át fordíthatod a hitel törlesztésére – ellenkező esetben csak kevesebbet, azaz a hitelösszeg is alacsonyabb lesz. A biztonságosabb, hosszabb távra fixált hiteleket a rövidebb kamatperiódusú hitelekkel szemben magasabb kamattal lehet csak igénybe venni, a törlesztés viszont kiszámíthatóbb, biztonságosabb, ám most a lehető legnagyobb hitelösszeg elérése a cél.

A minimálbér emelését követően 20 éves futamidővel és 10 éves kamatperiódussal számolva akár 9 millió forintot is igényelhetsz, a havi törlesztőrészlet 60-65 ezer forint között, a teljes visszafizetendő összeg pedig 14-15,7 millió forint között változhat.

A garantált bérminimummal akár 4 millió forinttal magasabb, 13 millió forintos lakáshitel felvétele is lehetséges, amikor is 80-85 ezer forintos havi törlesztőrészletre és 19,7-20,5 millió forint teljes visszafizetendő összegre lehet számítani.

A 2021-ben érvényes minimálbérrel számolva ezzel szemben mindössze 7 millió forint lakáshitelhez lehetett hozzájutni, a garantált bérminimum pedig maximum 10 millió forint lakáshitel felvételét tette lehetővé, ha 20 éves futamidővel és legalább 10 éves kamatperiódussal számolunk.

Mit kell tenned ahhoz, hogy a fenti összegeket meg is kaphasd?

Először is teljesítened kell a bank feltételeit, hiszen önmagában a minimálbér emelése még kevés ahhoz, hogy hitelt folyósítsanak a számodra. Attól függően, hogy milyen hitelt is szeretnél felvenni, többféle feltétellel is találkozhatsz, de néhány általános is akad köztük.

Ilyen például az érvényes személyi azonosító okmányok megléte – a személyi igazolvány, a jogosítvány, vagy az útlevél is megfelelő –, a magyarországi, állandó, bejelentett lakcím, illetve a legalább három hónapos, határozatlan idejű munkaszerződés, valamint ne feledkezzünk meg a jövedelem igazolására szolgáló dokumentumok – bankszámlakivonatok – meglétéről sem.

Jelzáloghitelnél ezen felül meg kell még felelnie az ingatlannak is, és persze önerővel is rendelkezned kell, ha meg akarod kapni a hitelt – ennek mértéke az ingatlan piaci értékének minimum 20, de inkább 30%-a, banktól függően.

És a legfontosabb: hasonlítsd össze a bankok ajánlatait oldalunk segítségével, hiszen csak így találhatod meg a legalacsonyabb kamatozású, legmagasabb hitelösszeget kínáló kölcsönt!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Ajánlott hitelek

Tavaszi lendület kölcsön

THM: 9,9%

Futamidő: 22 hó

Hitelösszeg: 400.000 Ft - 800.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6% - 14,0%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-03-26

Bankszámlakivonat: Mi ez, mire jó, és miért fontos figyelni rá havonta?

A bankszámlakivonat egy alapvető pénzügyi dokumentum, amely részletesen bemutatja a számlamozgásaidat. Cikkünkben elmagyarázzuk, miért érdemes rendszeresen ellenőrizni, hogyan értelmezd, és...

Tovább olvasom
2025-03-25

Mekkora lakáshitelt vehetünk fel 2025-ben átlagjövedelemmel?

A 2025-ös nettó átlagkereset alapján egyedülálló hiteligénylőként akár 35 millió forint lakáshitelt is felvehetünk 20 éves futamidőre, míg két átlagkereső...

Tovább olvasom
2025-03-24

A bankszámlaköltségek emelkedése Magyarországon: miért drágulnak a pénzügyi szolgáltatások?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb jelentése alapján jelentős mértékben megugrottak a bankszámlákhoz kapcsolódó költségek Magyarországon. A drágulás hátterében több...

Tovább olvasom
2025-03-21

Fiatalok kedvezményes lakáshitele: áprilistól 5%-os kamattal indulnak lakáshitelek

Áprilistól a fiatalok számára elérhetővé válnak az 5%-os kamatozású lakáshitelek, melyeket több magyar bank is kínál. A szigorú feltételek miatt...

Tovább olvasom
2025-03-20

Töretlen a szabad felhasználású hitelek népszerűsége

A szabad felhasználású hitelek iránti kereslet az elmúlt években folyamatosan magas volt Magyarországon, és a jelenlegi gazdasági környezetben is megőrizték...

Tovább olvasom
2025-03-19

A kormány 100 milliárd forintos tőkeprogramja: Indul a pályázati lehetőség a vállalkozások számára

A kormány elindította a 100 milliárd forintos tőkeprogramot, amely lehetőséget biztosít a hazai vállalkozások számára a finanszírozás elősegítésére. A program...

Tovább olvasom
2025-03-18

Most már nyugdíjasok is igényelhetik a lakástámogatást

A kormány 2025. március 12-én módosította a Vidéki Otthonfelújítási Programot, lehetővé téve, hogy a kistelepüléseken élő nyugdíjasok is igényelhessék a...

Tovább olvasom
2025-03-17

Munkáshitel: már 12 ezren igényelték a kamatmentes kölcsönt

A Munkáshitel óriási érdeklődés mellett indult, és már 12 ezren éltek a lehetőséggel. Kamatmentes, akár 4 millió forintos kölcsönnel segíti...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával