Állampapír vagy bankbetét: melyikbe fektessünk?

2023.03.17. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2023. július 13. 21:54

Állampapírt vagy bankbetétet válasszunk, ha minden szempontból a legjobb befektetést keressük? Az alábbiakban ezt vizsgáljuk meg!

„Állampapírt vagy bankbetétet válassz, ha biztonságra vágysz!” Na igen, tényleg ezek a legkisebb kockázattal járó befektetési formák, azonban nem ez az egyetlen szempont, amit meg kell vizsgálni, ha szeretnéd, hogy a pénzed megőrizze az értékét, sőt, még valamennyit kamatozzon is.

A bankbetéteket sokan favorizálják, hiszen egyszerű, megszokott, problémamentes, azonban azt szintén sokan felejtik el, hogy a kamatozása még alacsony infláció mellett is kevés, jelenleg pedig konkrétan elfogadhatatlanul alacsony. Már most, a cikk elején „lelőjük a poént”: az állampapírt érdemes választani! Hogy miért? Az alábbiakból megtudhatod!

Az állampapírok előnyei

Az állampapír az egyik legelterjedtebb befektetés; definíciója szerint egy hitelviszonyt megtestesítő értékpapírról van szó, ám itt nem Te veszel fel hitelt, hanem te vagy a hitelnyújtó, és magát az államot hitelezed egy előre meghatározott ideig. A futamidő végén visszakapod a pénzedet és természetesen az állam kamatokat is fizet.

Ha már fentebb említettük a biztonságot, mint legfontosabb szempontot, akkor érdemes tudni, hogy az állam a legkevésbé kockázatos adós. Ilyenkor persze sokan említik meg az államcsődöt, mint lehetőséget, ám ez elképesztően ritka esemény, amire számos tényező gyakorol hatást, ahogy az elkerülhetőségére is.

Érdemes szem előtt tartani, hogy Magyarország nincs az államcsőd közelében, de, ha így is lenne, az Európai Unió tagja, ami ezt az eshetőséget nagyban csökkenti. Elég csupán Görögországra gondolni, ami az elmúlt évtizedekben számtalanszor került csődközelbe, mégis minden egyes alkalommal elkerülte azt, pedig az állam helyzete arrafelé sokkal rosszabb, mint nálunk.

Az állampapírok hozama

Az állampapír a legtöbb esetben jobb megtérülést is biztosít, mint a bankbetétek, ennek oka pedig, hogy az állam és a bankok hitelfelvételi hajlandósága, illetve kényszere nem vethető össze egymással. A bankok jelenleg likviditásbőséggel „küzdenek”, tehát nem szükséges magas kamatokkal magukhoz csábítaniuk a befektetőket, emellett azon is nyerhetnek, hogy a pénzt a Magyar Nemzeti Bankban, magasabb kamattal kötik le, vagy épp állampapírokat vásárolnak.

Jelenleg az infláció 15% feletti, a bankbetétek ehhez képest maximum 2-3%-os hozamot garantálnak, míg egy állampapír 10% felett teljesít, de létezik inflációkövető változat is, ami az aktuális inflációs érték feletti kamatot fizet – nem kérdés tehát, hogy melyiket érdemes választani?

Miért választják mégis többen a bankbetétet?

Erre a kérdésre több válasz is létezik: a megszokás, a kényelem, illetve a likviditás is közrejátszhat abban, hogy sokan még mindig csak a bankbetétet tartják „megfelelőnek”. Az első kettőt talán nem kell magyarázni, hiszen kézenfekvőek, azonban a likviditás már érdemel némi kifejtést.

Az állampapír likviditása ugyanis gyakorlatilag nulla a készpénzhez, illetve a bankszámlán tartott pénzhez képest, ugyanis fix lekötési ideje van, amit, ha megszakítunk, akkor akár veszíthetünk is a vagyonunkból, míg a bankban tartozz pénznél ez nem, vagy nem feltétlenül áll fenn.

A kényelem azonban azonnal elvész, ha nem látra szóló, hanem lekötött betétet veszünk alapul, hiszen az ugyanúgy nem hozzáférhető, vagy ha mégis, veszít az értékéből, ha pedig „békén hagyjuk”, akkor a jelenlegi inflációs környezetben szintén veszít az értékéből!

Az állampapír ezzel szemben tartja, vagy épp növeli is a vagyonunkat, és, ha készpénzre van szükségünk, azt is meg lehet bontani, méghozzá egyszerűen, telefonon, vagy online.

Az állampapírok kockázata

Az állampapírok védettek az árfolyamkockázattól, ráadásul a Prémium Magyar Állampapír, a Bónusz Magyar Állampapír és a Magyar Állampapír Plusz a kötvény lejáratának időpontja előtt is visszaválthatóak a névérték 99 vagy 99,5%-áért, és az időarányosan felhalmozódott kamatokat is kifizetik.

Fontos azonban, hogy a Diszkont Kincstárjegy és a Magyar Államkötvény esetében árfolyamkockázat is felmerülhet, mivel ezeket a kötvényeket csak piaci áron lehet eladni.

Ki vásárolhat magyar állampapírt?

Az a devizabelföldi és devizakülföldi magánszemély, aki rendelkezik értékpapírszámlával, amit akár a saját bankjánál is megnyithat. Érdemesebb azonban a számlát a Magyar Államkincstárnál megnyitni, mivel így a számlavezetés ingyenes, és az innen történő utalás is díjmentes.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Provident ujProvident ujHirdetés

Ajánlott hitelek

Super Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 8.000.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-06-30

Mi a különbség a digitális és a klasszikus bank között?

A klasszikus és a digitális bankolás közötti különbségek alapjaiban határozzák meg, hogyan kezeljük a pénzügyeinket. Cikkünk gyakorlati példákon és konkrét...

Tovább olvasom
2025-06-30

Lakáshitel igénylés 2025-ben: Milyen feltételeknek kell megfelelni?

2025-ben a lakáshitel-felvétel feltételei összetettebbek és szigorúbbak lettek, mint korábban. A cikk bemutatja a legfrissebb elvárásokat, jövedelmi kritériumokat, hitelbírálati szempontokat,...

Tovább olvasom
2025-06-30

Babaváró hitel és válás: milyen következményekkel jár 2025-ben?

A Babaváró hitel jelentős pénzügyi segítség lehet a fiatal pároknak, ám válás esetén komoly következményeket vonhat maga után. Cikkünk bemutatja...

Tovább olvasom
2025-06-29

Mit jelent a számlázási ciklus a hitelkártyák esetében?

A hitelkártyák számlázási ciklusa az az időszak, amely alatt a kártyahasználat alapján elszámolás és kimutatás készül. A pontos megértése kulcsfontosságú...

Tovább olvasom
2025-06-29

Lakáshitel és ingatlan adásvételi szerződés: mire figyeljünk 2025-ben?

2025-ben jelentősen átalakult a lakáshitelezési környezet: magasabb kamatok, szigorúbb banki elvárások, de új állami támogatások is megjelentek. Cikkünk bemutatja, mire...

Tovább olvasom
2025-06-28

Már van Revolutod? Ezeket az extra funkciókat biztos nem ismered!

A Revolut nem csupán egy modern banki app, hanem egy sokoldalú pénzügyi eszköz, amely számos rejtett funkciót kínál – sokkal...

Tovább olvasom
2025-06-28

Hogyan működik a banki költési limitek beállítása mobilról?

A banki költési limitek mobiltelefonról történő beállítása ma már alapfunkció a legtöbb digitális banki alkalmazásban. A cikk lépésről lépésre bemutatja,...

Tovább olvasom
2025-06-27

Hogyan működik az automatikus megtakarítás mobilbankon keresztül?

Az automatikus megtakarítás a mobilbank egyik leghasznosabb funkciója. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan működik, milyen beállítási lehetőségek léteznek, milyen banki megoldások érhetők...

Tovább olvasom
Provident ujProvident ujHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával