Fizetési kérelem: egyszerű banki trükk a díjmentes utaláshoz

2024.08.27. Szerző: Horák Árpád Utoljára módosítva: 2024. augusztus 27. 19:47

Mi az a fizetési kérelem? Miért használják ennyire kevesen? Miért érdemes használni? Egyszerű? Utaljunk vagy fogadjuk el a fizetési kérelmet? Egy kevésbé ismert banki művelet melletti érvek sokaságáról fogunk írni.

Mi az a fizetési kérelem?

A fizetési kérelem egy elektronikus pénzügyi szolgáltatás, amely lehetővé teszi, hogy egy fél (a fizetést kérő) fizetési kérelmet küldjön egy másik félnek (a fizetőnek). 

A fizető ezt a kérelmet megkapva jóváhagyhatja vagy elutasíthatja a kért összeget, és ha jóváhagyja, akkor a fizetés automatikusan végrehajtásra kerül.

Miért jó a fizetési kérelem?

A fizetési kérelem egy egyszerű és kényelmes módja a számlák kiegyenlítésének, mivel a fizető fél csak jóváhagyja a kérelmet, és nem kell manuálisan beírnia az összeget és a kedvezményezett adatait.

Mivel a fizetési kérelemben minden adat előre meg van adva, kisebb az esélye a hibás adatok megadásának, és a kapcsolódó biztonsági kockázatoknak.

A fizetési kérelem lehetővé teszi a fizetések könnyebb nyomon követését és kezelését, mivel a kérelmek nyilvántartása pontosan mutatja, hogy ki, mikor és mennyit fizetett.

Sok pénzügyi intézmény és szolgáltatás lehetőséget kínál arra, hogy a fizetési kérelmeket automatizált rendszereken keresztül kezeljék, ami még hatékonyabbá teszi a folyamatot.

A fizetési kérelmek használata különösen hasznos lehet számlák fizetésénél, közüzemi díjak rendezésénél, vagy bármilyen más rendszeres fizetési kötelezettség esetén. 

Az Európai Unióban például az azonnali fizetési rendszer részeként is elérhető a fizetési kérelem funkció, amely tovább növeli az elektronikus fizetések hatékonyságát és rugalmasságát.

2024 áprilisától minden bank fogadja a fizetési kérelmet

2024 áprilisától Magyarországon minden bank köteles fogadni a fizetési kérelmeket az azonnali fizetési rendszer részeként. 

Ez a lépés a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által előírt szabályozás eredménye, amelynek célja a digitális fizetések elterjedésének elősegítése, és a pénzügyi tranzakciók hatékonyságának növelése.

Az összes bankra kiterjedő kötelező alkalmazás biztosítja, hogy a szolgáltatás minden ügyfél számára elérhető legyen, függetlenül attól, melyik banknál vezetik számlájukat.

Az azonnali fizetési rendszerrel összekapcsolva a fizetési kérelmek gyorsan és hatékonyan teljesülnek, ami fontos lehet a vállalkozások és magánszemélyek számára egyaránt.

Az ügyfelek számára nagyobb kényelmet jelent, hogy egy gombnyomással tudják jóváhagyni a fizetési kérelmet, anélkül, hogy manuálisan kellene adatokat megadniuk.

A fizetési kérelem csökkenti a hibás adatok megadásának és az esetleges visszaélések kockázatát, mivel minden szükséges információ előre be van állítva a kérelemben.

Az új rendszer lehetőséget biztosít a számlák, közüzemi díjak, szolgáltatási díjak és egyéb fizetési kötelezettségek egyszerűbb és átláthatóbb rendezésére.

A fizetési kérelem funkció bevezetése része a szélesebb körű digitalizációs törekvéseknek, amelyek célja a pénzügyi szektor modernizálása, és az ügyféligények jobb kiszolgálása. 

Az MNB célja, hogy a digitális fizetési megoldások elérhetővé váljanak minden magyar állampolgár és vállalkozás számára, növelve ezzel a pénzügyi rendszer hatékonyságát és átláthatóságát.

Nem kell megfizetni a tranzakciós illetéket

A Banknavigátor pénzügyi szakértői szerint rendkívül fontos, és egyben vonzó is, hogy a fizetési kérelmek esetében nem kell tranzakciós illetéket fizetni. 

Ez a lépés jelentős változás a pénzügyi tranzakciók költségeiben, és célja, hogy ösztönözze a fizetési kérelmek szélesebb körű használatát, és növelje az elektronikus fizetések elterjedését.

A tranzakciós illeték eltörlése csökkenti a fizetési kérelmek használatának költségeit mind a magánszemélyek, mind a vállalkozások számára, ami vonzóbbá teszi ezt a fizetési módot.

Az illetékmentesség ösztönözheti a fizetési kérelmek szélesebb körű elfogadását és alkalmazását, mivel a felhasználók nem találkoznak extra költségekkel.

Az elektronikus fizetési módok iránti kereslet növelésével a tranzakciós illeték eltörlése hozzájárulhat a pénzügyi szektor digitalizációjához és modernizációjához.

Az illetékmentesség növeli a magyar bankrendszer versenyképességét, mivel a felhasználók számára vonzóbb és költséghatékonyabb szolgáltatásokat kínál.

Az illetékmentesség bevezetésének célja, hogy támogassa az azonnali fizetési rendszer elterjedését és használatát Magyarországon. 

Az MNB és a kormány célja, hogy minél több tranzakció történjen elektronikus úton, ezzel növelve a gazdaság hatékonyságát és átláthatóságát. 

Az illeték eltörlése egy olyan ösztönző intézkedés, amely segíthet elérni ezeket a célokat.

Hogy egyre többen használják a fizetési kérelmet.

Összefoglalva

A fizetési kérelem egy kevéssé ismert, ám rendkívül hasznos banki szolgáltatás, amely lehetővé teszi, hogy egy fél elektronikus úton kérjen pénzt egy másik féltől. A rendszer előnyei közé tartozik az egyszerűség, a hibák csökkentése, és a tranzakciós illeték eltörlése, ami költséghatékonyabbá teszi a használatát. 2024 áprilisától minden magyar bank köteles lesz fogadni ezeket a kérelmeket, ezzel elősegítve a digitális fizetések terjedését és a pénzügyi tranzakciók hatékonyságának növelését. Az újítás különösen hasznos lehet a számlák és egyéb fizetési kötelezettségek gyors és átlátható rendezésében.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Provident ujProvident ujHirdetés

Ajánlott hitelek

Super Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 8.000.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-07-02

Hogyan spórolj havonta 10 ezer forintot okos bankszámla használattal?

Az okos bankszámla nem csupán kényelmi szolgáltatás – akár havi 10 ezer forintot is megtakaríthatsz vele, ha tudatosan választasz és...

Tovább olvasom
2025-07-02

Személyi kölcsön igénylés online: mire számíthatunk 2025-ben?

Az online személyi kölcsön igénylés 2025-ben gyorsabb, kényelmesebb és átláthatóbb, mint valaha. Cikkünk bemutatja a digitális igénylés lépéseit, buktatóit, gyakorlati...

Tovább olvasom
2025-07-02

Mennyit veszít a pénzed, ha nem fekteted be 2025-ben?

2025-ben az infláció csökkenése ellenére továbbra is értékvesztéssel jár, ha nem fekteted be a pénzed. A cikk konkrét számításokkal és...

Tovább olvasom
2025-07-01

A munkavállalói juttatások pénzügyi értéke – Cafeteria 2025

A cikk részletesen bemutatja a munkavállalói juttatások pénzügyi értékét 2025-ben, kiemelve a cafeteria-rendszer aktuális elemeit, adózási vonatkozásait és a munkavállalók...

Tovább olvasom
2025-07-01

Az 5 leggyakoribb hiba, amit lakáshitel igényléskor elkövetnek – és hogyan kerüld el őket?

Lakáshitel igénylése életünk egyik legnagyobb pénzügyi döntése, mégis sokan hibáznak a folyamat során. A cikk bemutatja az 5 leggyakoribb hibát,...

Tovább olvasom
2025-07-01

3 dolog, amit senki sem mond el az ingyenes számlákról – és 5 tévhit, amit ideje elengedni

Az "ingyenes számla" sokszor jól hangzó marketingfogás – de vajon tényleg nincs vele költség? A cikk lerántja a leplet az...

Tovább olvasom
2025-06-30

Mi a különbség a digitális és a klasszikus bank között?

A klasszikus és a digitális bankolás közötti különbségek alapjaiban határozzák meg, hogyan kezeljük a pénzügyeinket. Cikkünk gyakorlati példákon és konkrét...

Tovább olvasom
2025-06-30

Lakáshitel igénylés 2025-ben: Milyen feltételeknek kell megfelelni?

2025-ben a lakáshitel-felvétel feltételei összetettebbek és szigorúbbak lettek, mint korábban. A cikk bemutatja a legfrissebb elvárásokat, jövedelmi kritériumokat, hitelbírálati szempontokat,...

Tovább olvasom
Provident ujProvident ujHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával