Hirdetés

Illetékmentesség – mikor vagyok jogosult rá?

2020.04.24.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2020. május 2. 20:55

Amikor lakásvásárlásra adod a fejed, akkor nem csak az ingatlan árát, de egyéb költségeket is meg kell fizetned azon felül; ilyen például a vagyonszerzési, vagy vagyonátruházási illeték, aminek mértéke az ingatlan értékének 4%-a.

Illetékmentesség – mikor vagyok jogosult rá?

Amikor lakásvásárlásra adod a fejed, akkor nem csak az ingatlan árát, de egyéb költségeket is meg kell fizetned azon felül; ilyen például a vagyonszerzési, vagy vagyonátruházási illeték, aminek mértéke az ingatlan értékének 4%-a. Fontos tudni viszont, hogy el lehet érni 50%-os kedvezményt, sőt, akár illetékmentességet is, de ehhez ismerni kell az erre vonatkozó szabályozást. Lássuk!

Jó, ha tudod, hogy ha 3 éven belül adtál el ingatlant, akkor az újonnan vásárolt és a régi ingatlan vételárának különbözete az illeték alapja; ezt nevezik cserét pótló vételnek. Illetékmentesség lehetőségét így ugyan nem éred el, de a különbözet mégiscsak alacsonyabb, mint az ingatlan vételára! Ha a régi ingatlant csak az új megvásárlása után értékesíted, akkor egy éved van arra, hogy érvényesítsd ezt a kedvezményt.

Az illetékmentességhez egyéb feltételek társulnak, amiket ha teljesítesz, komoly összegeket is megspórolhatsz, érdemes tehát kalkulálni velük. Ha az eladott lakás értéke magasabb, mint a megvásárolté, akkor az illetéket nem kell megfizetned, mint ahogy akkor sem, ha vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, 15.000.000 forint alatti értékű lakást vásárolsz.

Ugyan nem illetékmentesség, de komoly kedvezményhez juthatsz, ha 35 évnél fiatalabb vagy, és ez lesz az első saját lakásod: ekkor ugyanis 50% illetékkedvezményt kapsz, ha a megszerzett tulajdon értéke nem haladja meg a 15 millió forintot. Szintén komoly engedmény az, hogy az otthonteremtési támogatás, vagyis a CSOK keretében igényelt támogatást levonhatod az illetékalapból.

További könnyebbség, hogy az első lakásvásárlásnál az illetéket 12 egyenlő részletben, egy év alatt is kifizetheted, és erre már nincs sem életkori, sem az ingatlan értékére vonatkozó megkötés. Fontos még, hogy a lakás megvásárlása után 30 napon belül jelentsd be azt, mert különben mulasztási bírságot szabnak ki rád!

Ha alaposan átgondoltad a lehetőségeidet, akkor már csak egy dolgod van: megtalálni azt a jelzáloghitelt, amivel a legjobban jársz még akkor is, ha az illetékmentességre nem leszel jogosult. Oldalunk a segítségedre siet ebben is, hiszen nálunk könnyedén összehasonlíthatod a bankok legjobb ajánlatait! Kérdésed van? Tedd fel nekünk megadott elérhetőségeinken!

Kalkulátorok

Archívum

Ajánlott hitelek

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

12,7%

Futamidő

18 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 250.000 Ft

§

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

12,9%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

§

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

17,50% - 19,81%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

§

További blogbejegyzések

Milyen otthonteremtési támogatásra lehetünk jogosultak egyedülállóként?

Milyen otthonteremtési támogatásra lehetünk jogosultak egyedülállóként?

2022.11.11.

Jogosult egyedülálló is valamilyen otthonteremtési támogatásra, vagy csupán a szokványos lakáshitelek közül választhat? Az alábbi cikkből kiderül!

Tovább olvasom
Mikor kaphatunk illetékmentességet ingatlanvásárlás esetén?

Mikor kaphatunk illetékmentességet ingatlanvásárlás esetén?

2021.04.03.

Illetékmentességet ingatlanvásárlás során csak bizonyos esetekben kaphatsz, és érdemes tudnod a lehetőségekről, mert komoly összegeket takaríthatsz meg!

Tovább olvasom
Vagyonszerzési illeték: minden, amit tudnod kell

Vagyonszerzési illeték: minden, amit tudnod kell

2022.11.02.

A vagyonszerzési illetékről sokan megfeledkeznek, pedig fontos észben tartani, hiszen plusz kiadást jelent, méghozzá nem is kicsit.

Tovább olvasom