Miben különbözik a CSOK és a falusi CSOK?
A Falusi CSOK-ot csak a támogatott településeken lehet ingatlanvásárlásra és korszerűsítésre fordítani. A Családi Otthonteremtési Kedvezmény a családok számára nyújthat segítséget ingatlanvásárláshoz. Vissza nem térítendő támogatásként akár tíz millió forintot is kaphatunk, és a vissza nem térítendő támogatás mellé tizenöt millió forint kamattámogatott kölcsön is igényelhető. A CSOK és a falusi CSOK némileg eltér egymástól. Megnéztük, miben.
Eltérések a CSOK és a falusi CSOK között
A két támogatási forma igénylésének feltételei nagyjából megegyeznek. Az alapelvárások mellett azonban vannak különbségek is. Falusi CSOK-ot például kérhetjük csak korszerűsítésre, bár ebben az esetben csak a támogatás fele igényelhető. Ilyen lehetőség a CSOK-nál nincs, ott előírás, hogy ingatlant kell vásárolnunk, bővítenünk vagy építenünk.
A falusi CSOK továbbá csak a támogatott településeken vehető igénybe. Jelenleg több, mint kétezer ilyen település van. Ezeken a településeken ingatlan vásárlásához és/vagy korszerűsítéséhez is igénybe vehetjük. A CSOK-ra ez nem igaz, azt csak vásárlásra használhatjuk, illetve bizonyos feltételekkel bővítésre is. Korszerűsítéshez azonban nem vehetjük igénybe. A CSOK előnye a falusi CSOK-kal szemben, hogy bármely településen elérhető.
Eltérés van az elvárt minimális TB jogviszony hosszában is. Falusi CSOK esetén hosszabb TB jogviszonyt kell majd igazolnunk az igénylésnél.
CSOK vagy falusi CSOK?
A támogatás összege mindkét támogatási formánál megegyezik (ha CSOK-ot új ingatlan vásárlására fordítjuk). Egy gyerek után hatszázezer, két gyerek után kettőmillió hatszázezer, három gyerek után tíz millió forinthoz juthatunk.
Falusi CSOK esetén számlával kell igazolni az elvégzett munkát, és a folyósítás is így történik.
Az, hogy számunkra melyik támogatási forma lesz a kedvezőbb, nagyban függ a gyerekek számától. Egy gyerek esetén a CSOK tűnik jobbnak, az egyszerűsége miatt. A hatszázezer forinttal így nem kell elszámolnunk, és nem köt bennünket a korszerűsítési kötelezettség sem. Felújíthatjuk a lakásunkat, de úgy, ahogy mi akarjuk.
Két vagy három gyereknél viszont nem ennyire egyértelmű a helyzet. Két gyerek esetén a kapott összeg felét korszerűsítésre kell fordítani a falusi CSOK igénylésénél. Ha nem tervezünk korszerűsítést vagy az valamilyen ok miatt nem számolható el, a CSOK-ot érdemes választani, hiszen így használt ingatlan esetén több pénzhez, egymillió négyszázharmincezer forinthoz jutunk hozzá. Három gyereknél és használt ingatlannál egyértelműen a falusi CSOK a befutó. A kapott tíz millió forintból ötöt a vásárlásra, ötöt pedig korszerűsítésre fordíthatunk. Ez jóval magasabb összeg, mint a CSOK esetében, ahol a tíz millió forint csak új ingatlanra jár.
Az állam által preferált támogatott kistelepüléseken meg kell vizsgálni a falusi CSOK igénylésének lehetőségét. Jobban járhatunk vele, mint a CSOK-kal.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.