Rekordokat dönt a lakossági hitelezés, vajon meddig tarthat a lendület?
2025 első negyedévében történelmi csúcsra ért a lakossági hitelezés Magyarországon: a lakáshitelek és személyi kölcsönök új szerződéseinek összege jelentősen nőtt. A lakáshitelek piaca stabilizálódott, de a magas kamatok visszafoghatják a további bővülést. A személyi kölcsönök rekordot döntöttek, noha a kamatszint 10% felett jár. A vállalati hitelezés ezzel szemben gyenge élénkülést mutat. A hitelpiac jövője bizonytalan, a kamatok, infláció és lakásárak változása döntő tényező lehet.
Az idei esztendő első negyedévében a magyar háztartások hitelfelvételi kedve új csúcsokat ért el. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint márciusban a lakáshitelek új szerződéseinek összege 137,8 milliárd forintot tett ki, míg a személyi kölcsönöké 90,8 milliárd forintot, ami történelmi rekordnak számít.
Lakáshitelek: stabil növekedés, de korlátokkal
A hazai lakáshitel-állomány március végére meghaladta az 5830 milliárd forintot, ami éves szinten 14,5%-os növekedést jelent. Az új lakáshitel-szerződések összege márciusban 137,8 milliárd forint volt, ami 17,5 milliárd forinttal haladja meg a februári értéket. Ugyanakkor a szezonálisan kiigazított értékek szerint enyhe visszaesés tapasztalható az előző hónapokhoz képest.
A lakáshitelezés havi 120–140 milliárd forintos sávban stabilizálódott. A szakértők szerint az innen való kitörést több tényező is akadályozza, például a viszonylag magas szinten megrekedő hitelkamatok.
Történelmi rekord a személyi kölcsönöknél
A személyi kölcsönök piacán is jelentős növekedés tapasztalható. Márciusban a személyi kölcsönök új szerződéseinek összege 90,8 milliárd forintot tett ki, ami történelmi rekordnak számít. Ez a növekedés különösen figyelemre méltó, tekintettel arra, hogy a személyi kölcsönök kamata általában magasabb, mint a lakáshiteleké.
A hitelkamatok alakulása
Az MNB adatai szerint a lakáshitelek átlagos költsége márciusban 7,07% volt, ami idén a legmagasabb érték. A személyi kölcsönök esetében a kamatok még magasabbak, gyakran meghaladják a 10%-ot is. A magas kamatszint ellenére a hitelfelvételi kedv továbbra is erős, ami részben az inflációs nyomás és a lakásárak emelkedése miatt kialakult vásárlási kényszerrel magyarázható.
Vállalati hitelezés: lassú élénkülés
Míg a lakossági hitelezés erőteljes növekedést mutat, a vállalati hitelezés üteme lassabb. A vállalati hitelállomány 2024-ben mindössze 1,6%-kal bővült. A bankok csökkenő keresletről számoltak be a hosszú lejáratú hitelek iránt, és a vállalati hitelkereslet élénkülése csak 2025 második felétől várható.
A jövőbeli kilátások egyelőre bizonytalanok
A lakossági hitelezés további növekedése több tényezőtől függ. A kamatszintek alakulása, az inflációs nyomás, valamint a lakásárak változása mind befolyásolják a hitelfelvételi kedvet. Az MNB várakozásai szerint a háztartási hitelállomány éves növekedése 2025-ben tovább gyorsulhat, míg a vállalati hitelezés ütemében 2025 második felétől várható fellendülés.
Összefoglalva
Összességében a magyar lakosság hitelfelvételi kedve 2025 első negyedévében erőteljes növekedést mutatott, különösen a lakáshitelek és személyi kölcsönök terén. A jövőbeli kilátások azonban bizonytalanok, és a gazdasági környezet alakulása jelentős hatással lehet a hitelezési piacra.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.