Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Osztatlan közös tulajdon – milyen előnyei vannak?

2021.05.25.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2023. július 17. 19:30

Osztatlan közös tulajdonnal sokkal többen rendelkeznek, mint hiszik – az alábbiakban az előnyeit vesszük sorra.

Osztatlan közös tulajdon – milyen előnyei vannak?

Amikor az osztatlan közös tulajdon, mint fogalom szóba kerül, akkor a legtöbben egy hétvégi házra asszociálnak, amit a család több tagja közösen vásárolt meg. Mivel az ilyen ingatlanok kapcsán szokott a legtöbb probléma is felmerülni, természetes, hogy erre gondolunk, ám nem ez a leggyakoribb. Hazánk lakosságának nagy része társasházban lakik, és minden, ami a házhoz tartozik, de nem lakás, osztatlan közös tulajdonnak minősül, így például a ház udvara, de a lépcsőház és a lift is.

Mi hivatalosan az osztatlan közös tulajdon?

Osztatlan közös tulajdon az, amikor egy ingatlannak, vagy ingatlanrésznek több tulajdonosa is van. Ebben az esetben a tulajdonjog mindegyik tulajdonost ugyanúgy megilleti, de a használati jog, a birtoklás és a rendelkezés joga is, viszont ezek nem használhatóak fel egymás sérelmére.

Az osztatlan közös tulajdon előnyei

Osztatlan közös tulajdon esetében a tulajdonosok a fenntartással kapcsolatos költségeket – felújítási költségek, adó- és közterhek, közös költség és minden, az ingatlant érintő kiadás – a tulajdonhányaduk arányában kötelesek megfizetni, ezzel együtt viszont az egész ingatlan használatára jogosultak.

Megosztás során több lehetőség is lehetséges: lehet terület alapú, amikor a hányadok alapján történik a felosztás, de lehet időbeli is, amikor megállapodás kérdése, hogy ki és mikor használhatja az ingatlant. Ez utóbbi esetben kifejezetten előnyös, hogy az ingatlan sosem áll kihasználatlanul, mindig van, aki felügyeli, ráadásul a tulajdonosok sosem zavarják egymást.

További előny, hogy az osztatlan közös tulajdon esetében a társtulajdonosoknak mindig elővásárlási joga van.

Van persze hátrány is

Az osztatlan közös tulajdonú ingatlanok vételára mindig kevesebb, az ingatlannal kapcsolatos tevékenységeket pedig mindig szükséges egyeztetni mindegyik tulajdonostárssal. Vitás esetekben sajnos szinte mindig a bíróság mondja ki az utolsó szót, tehát, ha ilyen ingatlanba szeretnél pénzt fektetni, ne feledkezz meg arról, hogy ugyan kiváló lehetőség, de akár a problémák tárháza is lehet.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Praktikus Kölcsön

THM

10,4%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 1.000.000 Ft

Promóció

Raiffeisen Személyi Kölcsön - Aktív számlahasználat

THM

12,0% - 19,2%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

300.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mikor kell az eladott ingatlan után adót fizetnie az eladónak?

Mikor kell az eladott ingatlan után adót fizetnie az eladónak?

2021.09.13.

Az eladott ingatlan után adót kell fizetni, de csak bizonyos esetekben – mutatjuk a részleteket!

Tovább olvasom
Adásvételi szerződés 2023: útmutató az ingatlanvásárláshoz

Adásvételi szerződés 2023: útmutató az ingatlanvásárláshoz

2023.10.20.

Adásvételi szerződéssel megszerezhetjük álmaink otthonát. De az ingatlanvásárlás hosszú és összetett folyamat. Utánajártunk, hogy milyen lépéseket kell követnünk egy ingatlan megvásárlásakor, és megmutatjuk, hogy mire érdemes figyelni egy adásvételi szerződés megkötésekor.

Tovább olvasom
Energetikai besorolás: a BB osztály elérésének feltételei

Energetikai besorolás: a BB osztály elérésének feltételei

2021.12.28.

A BB osztály egy energetikai besorolás, az említésének, illetve a megismerésének szentelt cikknek pedig a Zöld Hitel megjelenése az apropója.

Tovább olvasom
Kérdések, amelyek tisztázatlanok a CSOK Plusz kapcsán

Kérdések, amelyek tisztázatlanok a CSOK Plusz kapcsán

2023.10.27.

Néhány napja egy igen meglepő hírre ébredtünk: a kormány bejelentette a jövő évtől érvényes CSOK Plusz program feltételeit, melynek keretében maximum 50 millió forintra emelkedik a támogatott hitel összege. Az eddigi információk szerint a program a 2023 végéig igényelhető támogatás helyébe lép. A friss hír kapcsán bőven akadnak még tisztázatlan kérdések, amelyeket a Banknavigátor.hu is körbejárt.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával