Ingatlan eladás utáni adózás: mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!

2023.07.25. Szerző: Csongrádi Richárd Utoljára módosítva: 2023. július 25. 13:03

Az ingatlan eladás nem ér véget akkor, amikor a vevő kifizeti a vételárat. Adót is kell fizetni. A szabályok egyszerűek. Megmutatjuk, hogyan kell kiszámítani az adó mértékét, és azt is, hogyan kell azt bevallani és megfizetni. Ha kell fizetni. Mert nem mindig kell.

15 százalék lesz az adó

Ingatlan eladása után keletkező jövedelem után személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség keletkezik. Ez 2023-ban 15 százalék. Az ingatlan eladásából származó jövedelmet, az adó alapját, a személyi jövedelemadó törvény alapján lehet kiszámítani. Mégpedig egyszerűen.

Az adó kiszámítása

A Banknavigátor pénzügyi szakértői szerint az ingatlan eladása után fizetendő adó kiszámítása egyszerű. Lépésről lépésre mutatjuk a számítás módját.

A lakás eladásából származó bevétel az eladási ár. Ebből le lehet vonni bizonyos, az eladással kapcsolatos költségeket.

A bevételből a fentiek szerint levont költségek után kapjuk meg, hogy mennyi jövedelmünk származott a lakásunk eladásából.

Ennek az összegnek a 15 százaléka az adó.

Évente csökken az adó mértéke

Adófizetési kötelezettség csak a lakás megszerzési évében, vagy az azt követő négy évben történő értékesítés esetén keletkezik.

Az adó mértéke az alábbiak szerint csökken évente:

  • A jövedelem 100 százaléka a megszerzés évében, és az azt követő évben

  • 90 százaléka a megszerzés évét követő második évben

  • 60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben

  • 30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben

  • 0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és minden további évben

A megszerzés évét követő ötödik évtől nem keletkezik adófizetési kötelezettség.

Fontos, hogy a szabályozás szerint a megszerzés időpontja az adásvételi szerződés földhivatali bejegyzésének napja, és nem az ingatlan adásvételi szerződésének aláírási napja.

Nem mindig kell adót fizetni

Ahogy látható nem kell adót fizetni, ha ingatlant több mint 5 éve vásárolták.

Akkor sem kell adót fizetni, ha az ingatlan eladásához kapcsolódó költségek elérik vagy meghaladják az eladásból származó bevételt. Ezeket a költségeket számlával kell igazolni.

Akkor sem kell adót fizetni, ha öröklés, eltartási vagy életjáradéki szerződéssel szerez valaki tulajdonjogot. Fontos, hogy az adómentesség csak az örökhagyóra vonatkozik, ha az örökös értékesíti az ingatlant, neki már kell adót fizetnie.

Akkor sem kell adót fizetni, amikor válás vagy élettársi kapcsolat megszűnésekor az egyik fél lemond a tulajdonrészéről a másik fél javára.

Akkor sem kell adót fizetni, ha az ingatlan vételára egy hozzátartozó idősek otthonában történő elhelyezésére kerül kifizetésre.

A kiszámított adót az adóbevallásban kell szerepeltetni

Az eladásból keletkező jövedelmet a személyi jövedelemadó bevallásban kell feltüntetni, és bevallási határidőig befizetni.

Ha erről megfeledkezünk, önrevízióval lehetőség van ennek pótlására.

Egyszerű számítás, egyszerű folyamat

Az adó kiszámítása egyszerűen és gyorsan megoldható. ha mégis bizonytalan valaki, az kérheti szakértő vagy könyvelő segítségét, és ha az adó nem megfelelően lett kiszámítva, még ott az önrevízió lehetősége. És ne feledjük: öt évvel a vásárlás után már egy forint adót sem kell fizetni.

Ráadásul az adót csak az eladást követő naptári év közepéig, a bevallási határidőig kell befizetni, addig az eladó rendelkezik vele.

Fontos, hogy a számítás alapja nem az eladási ár, hanem az eladási és a vételár különbözete. Ez után kell jövedelemadót fizetni.

A speciális esetek, mint az öröklés vagy a válás okozhat némi fejtörést, de segítséget mindig kérhet az eladó, ha úgy érzi, nincs teljesen tisztában a szabályokkal. Akár az adásvételt bonyolító ügyvéd is kitérhet az adózásra a szerződéskötéskor.

Amit talán a legfontosabb megjegyezni, hogy amennyiben öt évig a tulajdonunkban volt egy ingatlan, akkor azt adófizetési kötelezettség nélkül eladhatjuk.

Az ingatlan eladás utáni adózás egy folyamat befejezése. Ezzel zárul le teljesen az adásvétel. Az ingatlan eladásra került, már más a tulajdonosa. Az adó befizetésre került. Ezzel vége a teljes ügyletnek. Nincs más teendő.

Összefoglalás

Az ingatlan eladás után adófizetési kötelezettség keletkezik, ami 2023-ban 15%. Az adót az eladásból származó jövedelem alapján számolják ki, levonva bizonyos eladással kapcsolatos költségek, mint például a vételár, a vagyonszerzési illeték, értéknövelő beruházások, és az adásvétellel kapcsolatos kiadások. Az adó mértéke évente csökken, a megszerzéstől számított ötödik év után 0%-ra esik. Adófizetési kötelezettség nem keletkezik, ha az ingatlant több mint 5 évvel ezelőtt vásárolták, az eladással kapcsolódó költségek meghaladják a bevételt, az ingatlant öröklés, eltartási vagy életjáradéki szerződés révén szerezték, vagy ha az ingatlan vételára egy hozzátartozó idősek otthonában történő elhelyezésére kerül kifizetésre. A számított adót az adóbevallásban kell feltüntetni és a bevallási határidőig befizetni.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Provident ujProvident ujHirdetés

Ajánlott hitelek

Super Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 8.000.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-07-01

A munkavállalói juttatások pénzügyi értéke – Cafeteria 2025

A cikk részletesen bemutatja a munkavállalói juttatások pénzügyi értékét 2025-ben, kiemelve a cafeteria-rendszer aktuális elemeit, adózási vonatkozásait és a munkavállalók...

Tovább olvasom
2025-07-01

Az 5 leggyakoribb hiba, amit lakáshitel igényléskor elkövetnek – és hogyan kerüld el őket?

Lakáshitel igénylése életünk egyik legnagyobb pénzügyi döntése, mégis sokan hibáznak a folyamat során. A cikk bemutatja az 5 leggyakoribb hibát,...

Tovább olvasom
2025-07-01

3 dolog, amit senki sem mond el az ingyenes számlákról – és 5 tévhit, amit ideje elengedni

Az "ingyenes számla" sokszor jól hangzó marketingfogás – de vajon tényleg nincs vele költség? A cikk lerántja a leplet az...

Tovább olvasom
2025-06-30

Mi a különbség a digitális és a klasszikus bank között?

A klasszikus és a digitális bankolás közötti különbségek alapjaiban határozzák meg, hogyan kezeljük a pénzügyeinket. Cikkünk gyakorlati példákon és konkrét...

Tovább olvasom
2025-06-30

Lakáshitel igénylés 2025-ben: Milyen feltételeknek kell megfelelni?

2025-ben a lakáshitel-felvétel feltételei összetettebbek és szigorúbbak lettek, mint korábban. A cikk bemutatja a legfrissebb elvárásokat, jövedelmi kritériumokat, hitelbírálati szempontokat,...

Tovább olvasom
2025-06-30

Babaváró hitel és válás: milyen következményekkel jár 2025-ben?

A Babaváró hitel jelentős pénzügyi segítség lehet a fiatal pároknak, ám válás esetén komoly következményeket vonhat maga után. Cikkünk bemutatja...

Tovább olvasom
2025-06-29

Mit jelent a számlázási ciklus a hitelkártyák esetében?

A hitelkártyák számlázási ciklusa az az időszak, amely alatt a kártyahasználat alapján elszámolás és kimutatás készül. A pontos megértése kulcsfontosságú...

Tovább olvasom
2025-06-29

Lakáshitel és ingatlan adásvételi szerződés: mire figyeljünk 2025-ben?

2025-ben jelentősen átalakult a lakáshitelezési környezet: magasabb kamatok, szigorúbb banki elvárások, de új állami támogatások is megjelentek. Cikkünk bemutatja, mire...

Tovább olvasom
Provident ujProvident ujHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával