Ingatlant örököltem: milyen anyagi terhekre kell számítanom?
Az ingatlan öröklése Magyarországon öröklési illetékkel, SZJA-val, hagyatéki eljárás költségeivel és közművek átírásával járhat. Az illeték mértéke a rokoni kapcsolat függvényében változik. Az öröklési folyamat pénzügyi terheit érdemes szakértőkkel átbeszélni a költségek minimalizálása érdekében.
Az ingatlan öröklése Magyarországon komplex pénzügyi és jogi következményekkel járhat, hiszen a hagyatékkal kapcsolatban többféle adó- és illetékkötelezettség is felmerülhet. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk az ingatlan öröklés terheit és azokat a szempontokat, amelyekre érdemes figyelni.
Öröklési illeték
Az egyik legnagyobb pénzügyi teher az öröklési illeték, amelyet az örökhagyó után megmaradt vagyon, köztük az ingatlanok után kell fizetni. Az illeték mértéke függ az örökhagyó és az örökös közötti rokoni kapcsolattól. Az illetékmentesség az egyik legfontosabb tényező, hiszen közeli hozzátartozók, például a házastársak, egyenes ági rokonok (szülők, gyermekek, unokák) mentesülnek az illeték fizetése alól.
Egyenes ági öröklés esetén
Egyenes ági rokonok között, mint szülők, nagyszülők, gyerekek és unokák között az ingatlan öröklése teljesen illetékmentes. Ez egy kedvezmény, amelyet a 2010-es évek közepén vezettek be a magyar jogrendben, hogy megkönnyítsék a családon belüli vagyon átadását.
Oldalági és távolabbi rokonok esetén
Az oldalági rokonok, például testvérek, unokatestvérek, illetve nem rokonok esetén az illeték mértéke 18% az ingatlan forgalmi értéke alapján. Ez az összeg jelentős lehet, különösen magasabb értékű ingatlanok esetében. Az ingatlan forgalmi értékét általában hivatalos értékbecslő határozza meg.
Személyi jövedelemadó (SZJA)
Bár az örökösnek az ingatlan megszerzése után nem kell személyi jövedelemadót (SZJA) fizetnie, fontos megjegyezni, hogy ha később az ingatlant eladja, akkor az eladott ingatlan után keletkezett jövedelmet SZJA terhelheti. Ez abban az esetben áll fenn, ha az ingatlan kevesebb mint öt éve van a tulajdonában, és az eladási ár magasabb, mint a szerzéskori érték.
Az ingatlan adóztatásának mértéke az eladási ár és az örökléskori érték különbözete alapján kerül meghatározásra, és az aktuális SZJA-kulcs alapján történik, amely jelenleg 15%.
Hagyatéki eljárás költségei
Az öröklés folyamatának egyik elengedhetetlen része a hagyatéki eljárás, amelyet a közjegyző vezet le. A hagyatéki eljárás során a közjegyző vizsgálja az örökhagyó vagyonát, az örökösöket és az örökösödési jogot. Ennek az eljárásnak díja van, amely a hagyaték értékének arányában kerül kiszámításra. A közjegyzői díj általában az ingatlan értékének 0,5-1%-a közötti összeg.
Hogy zajlik a hagyatéki eljárás?
1. Haláleset bejelentése
Az eljárás első lépése a haláleset bejelentése az illetékes hatóságoknál, amelyet a család vagy a kórház tesz meg. Az elhalálozás tényét az anyakönyvvezető regisztrálja, és erről hivatalos halotti anyakönyvi kivonatot állít ki. A halotti anyakönyvi kivonat a későbbi eljárások, beleértve a hagyatéki eljárást is, alapvető dokumentuma.
2. Hagyatéki leltár felvétele
A haláleset után az illetékes jegyző megindítja a hagyatéki leltár felvételét, amely a helyi önkormányzat által történik. A jegyző tájékoztatást kér a családtól, rokonoktól, valamint a hatóságoktól az elhunyt vagyoni helyzetéről. A leltárba felveszik az elhunyt minden ingó és ingatlan vagyonát, pénzügyi követeléseit, tartozásait és más jogi vonatkozású értékeit (például bankszámlák, járművek, ingatlanok, ingóságok stb.).
A hagyatéki leltár célja, hogy a közjegyző rendelkezésére álljon minden szükséges információ az elhunyt vagyonáról, amelyet később az örökösöknek vagy hagyományosoknak át kell adni.
3. Közjegyzői meghallgatás
A hagyatéki leltár felvétele után az ügyet egy közjegyző elé terjesztik, aki a továbbiakban lefolytatja a hagyatéki eljárást. A közjegyző a rendelkezésre álló dokumentumok és információk alapján meghallgatást hív össze, amelyen az örökösök és egyéb érintettek (például adósok, hitelezők) vehetnek részt. Ekkor az örökösök bemutathatják az elhunyt végrendeletét, ha létezik ilyen, illetve előadhatják egyéb igényeiket.
4. Végrendelet érvényesítése
Ha az elhunyt végrendeletet hagyott hátra, akkor a közjegyző feladata annak érvényesítése. A végrendelet érvényességének vizsgálata során figyelembe kell venni, hogy az megfelel-e a törvényi előírásoknak. Amennyiben érvényes, a közjegyző annak megfelelően osztja fel az örökséget. Ha nincs végrendelet, akkor a törvényes öröklési rend alapján történik az öröklés, amely az elhunyt egyenes ági rokonaira (gyermekek, szülők) és házastársára vonatkozik elsődlegesen.
5. Hitelezők kielégítése
Amennyiben az elhunyt tartozásokkal rendelkezett, a hitelezők a hagyatéki eljárás során benyújthatják igényeiket. A hagyatéki vagyonból először a hitelezők követeléseit kell kielégíteni, és csak azután történik az örökség felosztása. Fontos, hogy az örökösök csak az örökölt vagyon mértékéig felelnek az elhunyt tartozásaiért.
6. Hagyatéki végzés
Miután minden kérdést tisztáztak, a közjegyző hagyatéki végzést hoz, amelyben hivatalosan meghatározza, hogy ki örökli az elhunyt vagyonát, illetve milyen jogok és kötelezettségek hárulnak az örökösökre. A hagyatéki végzés hivatalos jogi aktus, amely alapján az örökösök tulajdonjogot szereznek a hagyatéki vagyonra.
A végzés tartalmazza a vagyon pontos leírását, az örökösök nevét, valamint az örökség mértékét és annak esetleges megosztását. Ha az örökösök nem elégedettek a végzéssel, fellebbezést nyújthatnak be.
7. Vagyon átvétele
A hagyatéki végzés jogerőre emelkedése után az örökösök hivatalosan birtokba vehetik az öröklött vagyont. Az ingatlanok és ingóságok átírása az örökösök nevére ekkor történik meg, és ennek során a megfelelő illetékeket és költségeket is rendezni kell (amennyiben nem mentesülnek alóla).
8. Az eljárás lezárása
A hagyatéki eljárás a végzés jogerőre emelkedésével zárul le, ekkor az örökösök teljes jogú tulajdonosai lesznek az elhunyt vagyonának. Az örökség elfogadása után az örökösök rendelkezhetnek az örökölt vagyonnal (például eladhatják, megoszthatják stb.), és ezzel egyidejűleg minden jogi felelősséget is átvállalnak, ideértve az esetleges tartozásokat is.
Közművek és egyéb járulékos költségek
Az öröklés során az ingatlanhoz kapcsolódó közművek átírása is költségekkel járhat. Például a gáz, villany, víz és egyéb közművek átírása esetén adminisztratív díjak merülhetnek fel. Emellett, ha az ingatlan lakatlan volt az öröklés időpontjában, akkor a közművekkel kapcsolatos tartozásokat is rendezni kell, amelyek az örököst terhelik.
Értékbecslés és ingatlanforgalmi érték
Az ingatlan öröklésének terhei közé tartozik az is, hogy az illeték és egyéb adóterhek az ingatlan forgalmi értéke alapján kerülnek meghatározásra. Az örökösnek kérnie kell egy hivatalos értékbecslést az ingatlan piaci értékének meghatározásához, amely a későbbi adózás alapjául szolgál. Ez az értékbecslés szintén költségekkel jár.
Egyéb adók és illetékek
A fentiek mellett egyéb kisebb illetékek is felmerülhetnek az ingatlan öröklése kapcsán. Például, ha az ingatlan örökösének a nevén nincs más ingatlan, akkor az örökölt ingatlan után építményadót és telekadót is kell fizetnie a helyi önkormányzatnak, amelyet évente szednek be.
Az ingatlan öröklés Magyarországon számos pénzügyi teherrel járhat, különösen akkor, ha az örökös nem közeli hozzátartozó. Az öröklési illeték és az SZJA az ingatlan értékétől és az örökös személyétől függően jelentős terhet jelenthet. Az öröklés során felmerülő egyéb költségek, mint a hagyatéki eljárás díjai, a közművek átírási költségei és az értékbecslés költségei, tovább növelhetik az örökös pénzügyi kötelezettségeit.
Az öröklés folyamata tehát nemcsak jogi, hanem pénzügyi szempontból is megfontolandó, és érdemes szakértői tanácsot kérni annak érdekében, hogy az öröklés minden aspektusát figyelembe vegyük, és az esetleges terheket minimalizáljuk.
Az alábbi diagram bemutatja, hogy mekkora adófizetési kötelezettséggel kell számolni, ha az örökölt ingatlan eladásából származó jövedelem 5 millió forint.
Összefoglalva
Az ingatlan öröklése Magyarországon több pénzügyi terhet is magával hozhat, például öröklési illetéket, SZJA-t, hagyatéki eljárás költségeit és közművek átírási díjait. Az öröklési illeték mértéke a rokoni kapcsolat függvényében változik, és az ingatlan értéke alapján kell fizetni. Ezen kívül egyéb kisebb illetékek és adók is felmerülhetnek. Az öröklés jogi és pénzügyi szempontjait érdemes szakértővel átbeszélni, hogy a terheket minimalizálni lehessen.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.