A megfelelő kamatperiódus megválasztásának fontossága
Hitelfelvételkor tehetik fel nekünk a kérdést, hogy milyen hosszúságú kamatperiódust szeretnénk. Vannak a futamidő végéig fix kamatozású hitelek, ilyenkor nem kell foglalkoznunk ezzel a kérdéssel. Ha az általunk választott hitelnél kamatperiódusok vannak, akkor viszont igen. De mi a jó nekünk? Rövidebb vagy hosszabb kamatperiódus? Melyik kockázatosabb? És melyik kiszámíthatóbb? Lássunk néhány gondolatot arról, hogyan válasszuk ki a számunkra legoptimálisabb kamatperiódust.

Minél hosszabb a kamatperiódus, annál ritkábban változik a törlesztő részlet
Egy kamatperiódus alatt a törlesztés nagysága nem változik, és ez kiszámíthatóvá, tervezhetővé teszi számunkra a kiadásainkat. Ez viszont azzal jár, hogy a rövidebb kamatperiódusnál alkalmazott kamatnál magasabb kamattal kell számolnunk. A kamatperiódusok hossza néhány hónaptól több évig is terjedhetnek, sőt van húsz éves kamatperiódusok is. A kamatperiódus hossza függ a hitel fajtájától és futamidőtől is. Azt, hogy milyen kamatperiódussal kötjük meg a kölcsönszerződést, azt mi döntjük el.
A gazdaságban bekövetkező változásokat rövid távon sem lehet biztosan látni, nemhogy hosszú távon. Ezek a változások okozhatják a kamatok változását, ami miatt a törlesztőrészletünk megszokott összege megváltozhat. A változás számunkra lehet negatív vagy kedvező is, a döntéskor mégis inkább az emelkedő kamatok okozta törlesztőrészlet növekedés kivédése tűnik fontosabbnak. Egy túlzottan megemelkedő kamat ugyanis olyan törlesztőrészlet emelkedést hozhat, ami lehetetlen helyzetbe hozhat bennünket. Egy hosszabb kamatperiódussal az ilyen hatások kivédhetők lehetnek.
Tudnunk kell, hogy az állam által kamattámogatott hitelek esetében van némi eltérés a kamatperiódusokban, és azt is, hogy nem minden pénzintézet teszi lehetővé számunkra az igazán hosszú periódus választását.
Alapos tájékozódással képet kaphatunk a választott hitel kamatperiódusáról, és meghozhatjuk a felelős döntést a hosszáról. Hogy meglepetések helyett kiszámítható költségekkel kalkulálhassunk a családi költségvetésben.