Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Minden, amit a kamatperiódusról tudnunk kell

2021.11.25.
Szerző: Csongrádi Richárd
Utoljára módosítva: 2021. november 25. 13:18

A lakáshitelünk kiválasztásánál körültekintően kell eljárnunk. Hosszú időre kötelezzük el magunkat, ezért nem lesz mindegy, hogy mennyi a kamat, mekkora futamidőt választunk, és a kamatozás típusát is meg kell határoznunk. Utánajártunk mindennek, amit a kamatperiódusról érdemes tudni.

Minden, amit a kamatperiódusról tudnunk kell

A kamatozás típusai

Változó kamatozásnál a kamat mértékét időnként a referenciakamathoz kell igazítani, ami így hatással lesz a törlesztő-részlet nagyságára. Futamidő végéig rögzített kamatozásnál a kamat mértéke a futamidő alatt nem fog változni, végéig kiszámítható marad. Ez az úgynevezett fix kamatozás. Kamatperiódusokban rögzített kamatozásnál a kamatperiódus időszaka alatt a kamat nem változik, így a törlesztő-részlet is hosszú távon, akár 5, 10, 15 vagy 20 évig tervezhető kiadás marad. Egy kamatperióduson belül tulajdonképpen fix kamatozásról beszélünk.

Legyen vagy ne legyen kamatperiódus?

Amikor a kamatozás típusáról döntünk, pontosan tudnunk kell, hogy mi a fontos a számunkra. Lehet, hogy gyorsan vissza akarjuk fizetni a hitelt, vagy nagyon fontos a kiszámíthatóság, esetleg a legkevesebbet akarjuk fizetni a hitelért. Az is lehet, hogy a legalacsonyabb törlesztő-részletet tartjuk igazán fontosnak. A kamatperióduson belül fix a kamatozás, ezért az kiszámítható és biztonságos a számunkra. A kamatperiódus végén azonban a kamatokat a referenciakamathoz igazítják. Annak fényében, hogy a jegybank az elmúlt öt hónapban ötször emelte meg az alapkamatot, elgondolkodtató, hogy vállaljuk-e azt a nagyon valószínű kockázatot, hogy emelkedni fog a hitelünk kamata, és vele együtt a törlesztő-részletünk is.

Nem egyszerű a döntés

A fentiek alapján jól látható, hogy egyáltalán nem egyszerű annak az eldöntése, hogy hitelfelvételkor milyen kamatperiódust válasszunk. Minden esetben a saját lehetőségeinket, körülményeinket és főleg a céljainkat vegyük figyelembe. Mindenki számára jó megoldás nem létezik. Nincs recept, amit követni lehetne. Döntésünk során mindenképpen gondoljunk arra, hogy a kamatperiódust később nem tudjuk megváltoztatni.

A kamatperiódus áldás lehet számunkra, ha jól döntünk. Bölcs előrelátással és a céljaink szem előtt tartásával olyan hitelt vehetünk fel, ami a legjobb számunkra és a szeretteink számára.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Praktikus Kölcsön

THM

10,4%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 1.000.000 Ft

Promóció

Raiffeisen Személyi Kölcsön - Aktív számlahasználat

THM

12,0% - 19,2%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

300.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,17% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mi a BUBOR és hogyan határozzák meg az értékét?

Mi a BUBOR és hogyan határozzák meg az értékét?

2021.10.13.

A BUBOR a Budapesti bankközi forint hitelkamatláb, a kereskedelmi bankok kihelyezési rátájának átlaga. A Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb, 1996-os indulását követően rövid idő alatt a bankok forint hitelezéseinek elsődlegesen alkalmazott kamatbázisává vált Magyarországon. Megnéztük, hogy mi a BUBOR, és hogyan határozzák meg az értékét.

Tovább olvasom
Mit érdemes tudnod a kezességről?

Mit érdemes tudnod a kezességről?

2022.03.25.

A kezesség a hitelügyletek során szokott a leggyakrabban felmerülni, de sokan csak annyit tudnak róla, hogy komoly felelősséggel jár. Nézzük meg, mit kell ezen felül tudni róla!

Tovább olvasom
A hitel összegét befolyásoló tényezők

A hitel összegét befolyásoló tényezők

2021.08.25.

A hitel összegét befolyásoló tényezőkről lesz szó alábbi cikkünkben, melyből azt is megtudhatod, mit kell tenned, hogy a lehető legtöbbet hozhasd ki az ügyletből.

Tovább olvasom
Kiderült, mennyi hitelt veszünk igénybe lakásvásárláshoz

Kiderült, mennyi hitelt veszünk igénybe lakásvásárláshoz

2021.12.20.

Mennyi hitelt kell felvenned egy lakás megvásárlásához? Mennyit vesznek fel mások? Az alábbiakban ezt a kérdéskört boncolgatjuk.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával