A jövedelem szerepe személyi kölcsön igénylésekor
Milyen feltételek mellett lehet személyi kölcsönt felvenni? Mekkora ebben a jövedelem szerepe? Eláruljuk a feltételeket, továbbá a jövedelem szerepére is részletesen kitérünk.
A jövedelem szerepe meghatározó a személyi kölcsön igénylésekor
A személyi kölcsön felvételének feltételei hitelintézetenként eltérnek. Az általános feltételek, amelyeket mindenkinek teljesítenie kell, a következők: minimum 18 éves életkor, cselekvőképesség és megfelelő jövedelem. Nézzük meg az utóbbit kicsit részletesebben. Minden esetben meg kell bizonyosodnia arról a banknak, hogy a későbbiekben miből történik majd a törlesztőrészletek fizetése. Ehhez a havi nettó jövedelem igazolására van szükség. Ez az az összeg, ami az adók és járulékok levonása után szabadon elkölthető a havi fizetésből. Szóval a jövedelem szerepe jelentős. Elsődleges és másodlagos jövedelmet is elfogad a legtöbb bank. Az elsődlegeshez sorolható az alkalmazotti vagy vállalkozói jövedelem, a nyugdíj és a külföldi munkavállalói jövedelem. A másodlagos jövedelemhez tartozik a GYES, a GYED, a családi pótlék, az ösztöndíj, az osztalék, az értékpapír, a műkincs és a rendszeres szociális juttatás. Fontos, hogy a másodlagos jövedelmet is hivatalos irattal kell igazolni.
Az elérhető extra kamatkedvezmények miatt is fontos a jövedelem nagysága
A jövedelemnek minden esetben el kell bírnia a hitel törlesztőrészletét. Ezt a JTM, vagyis a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató szabályozza. A JTM szerint a személyi kölcsönök esetében 500 ezer forintos jövedelem alatt a jövedelem 50 százaléka, míg 500 ezer forintos jövedelem felett a jövedelem 60 százaléka fordítható törlesztése. Ráadásul ettől a szabálytól szigorúbban is vehetik a bankok a törlesztőrészlet meghatározását. A JTM mellett az elérhető extra kamatkedvezmények miatt is fontos a jövedelem nagysága. Ebből is egyértelműen látszik, hogy személyi kölcsönök esetében mindenki számára más hitelintézet nyújtja a megfelelő lehetőséget. Ha nem elegendő a jövedelem a szükséges összeg felvételéhez, igénybe lehet venni egy adóstárs vagy egy kezes segítségét. Mi a különbség a kettő között? Az adóstárs részesül a hitelcélból és teljes vagyonával felel a felvett összeg visszafizetéséért. Az adóstárs hitelképességét is vizsgálja a hitelintézet. A kezes szintén a teljes vagyonával felel a felvett hitelért. Egyes bankoknál a kezes vagy az adóstárs bevonása nemcsak egy lehetőség, hanem kötelező előírás. Amennyiben nem sikerül egyedül eligazodni a bankok hirdetményében és szabályzatában, érdemes lehet igénybe venni egy független szakértő segítségét.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.