Hirdetés

Mi a különbség az egészségpénztár és az egészségbiztosítás között?

2021.07.06.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2021. július 6. 13:48

Az egészségpénztár és az egészségbiztosítás között számtalan a különbség, mégis sokan összekeverik őket; az alábbiakban ezt tesszük rendbe.

Mi a különbség az egészségpénztár és az egészségbiztosítás között?

Az egészségpénztár és az egészségbiztosítás két külön fogalom, mindkettő másban jó, az egyetlen közös bennük az, hogy mindkettő különféle egészségügyi szolgáltatásokra használatos, ám teljesen másképpen. Lássuk, mit kell tudni róluk!

Az egészségpénztár lényege

Az egészségpénztári rendszer a ’90-es évektől kezdve működik hazánkban, és ez idő alatt komoly népszerűségre tett szert, és az egészségmegőrzéssel, illetve a betegségek kezelésével kapcsolatos kiadások fedezésére használható fel. A lényege, hogy Te döntöd el, mikor és mire használod a havi befizetéseidből, a kamatokból, illetve a 20%-os adó-visszatérítésből összegyűlt összeget. Az adó-visszatérítés összege évente maximum 150.000 forint lehet, de kapható plusz 10% is, ha az egészségszámládon két évre lekötöd a pénzed, vagy prevenciós szolgáltatást veszel igénybe.

Az egészségpénztár működése

Az egészségpénztári számládra feltöltött összeget felhasználhatod:

  • gyógyszerekre, gyógyhatású készítményekre, gyógyvizekre, kötszerekre,
  • optikai termékekre,
  • magánorvosi ellátásra,
  • fogorvosi ellátásra,
  • gyógyászati segédeszközökre,
  • valamint csecsemő- és babaápolási cikkekre.

Egészségpénztártól függően költheted továbbá az összeget egészségbiztosításra is, sőt, akár a gyermeked iskoláztatási kiadásait is elszámolhatod, legyen az tankönyv, taneszköz, gyerekruházat, tandíj, vagy a kollégiumi elhelyezés díja.

Az egészségbiztosítás lényege

Az egészségbiztosítás lényege, hogy a megállapított, havonta fizetendő díj ellenében a biztosító szükséges esetben megszervezi és kifizeti a kivizsgálást és kezeléseket. A kivizsgálások és kezelések költségét a biztosító téríti a szolgáltatónak, Te pedig mentesülsz az egyszeri, nagyobb kiadásoktól, hiszen csak a havidíj befizetésével kell foglalkoznod. Fontos, hogy a biztosító a költségek megfizetését csak a szerződésben meghatározott összegig vállalja.

A legfontosabb különbség a kettő között

Az egészségpénztár saját, a nevedre szóló számlát vezet, az egészségbiztosítás pedig biztosítási alapon működik. Az egészségpénztár esetében vásárolhatsz az egészségkártyáddal, vagy épp pénzt gyűjthetsz rajta, az egészségbiztosításnál pedig a biztosítási díj fejében kapsz ellátást. Az egészségbiztosítás névre szóló, azaz csak a szerződő fél számára jelent megoldást, az egészségpénztárat azonban az egész családod használhatja anélkül, hogy ezt bejelentenéd. Fontos még, hogy az egészségpénztárba annyit fizetsz, amennyit szeretnél, míg az egészségbiztosítás kötött díjjal rendelkezik.

Ezek lennének tehát a különbségek az egészségpénztár és az egészségbiztosítás között.

Kalkulátorok

Archívum

Ajánlott hitelek

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

12,7%

Futamidő

18 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 250.000 Ft

§

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

12,9%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

§

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

17,50% - 19,81%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

§

További blogbejegyzések

Mire nem terjed ki a társasház-biztosítás?

Mire nem terjed ki a társasház-biztosítás?

2022.12.06.

A társasház-biztosítás számos káreseménynél nyújt segítséget, ám nem mindig; érdemes ismerni a részleteket a kellemetlen esetek elkerülése érdekében.

Tovább olvasom
Nézzük át az életbiztosítás típusait!

Nézzük át az életbiztosítás típusait!

2021.01.13.

Az életbiztosítás számos esetben hasznos lehet és bármely életszakaszban megköthető. Azonban nem mindegy, hogy melyik típusára esik a választás, hiszen fontos, hogy milyen céllal kerül sor a szerződésre. Összefoglaltuk az életbiztosítás típusait. 

Tovább olvasom
Hogy érinti az utasbiztosításokat a járványhelyzet?

Hogy érinti az utasbiztosításokat a járványhelyzet?

2020.06.08.

A koronavírus-járvány nemcsak az emberek mindennapi életét nehezítette meg, hanem a biztosítóknak is alaposan feladta a leckét. Érdemes áttekinteni, hogyan érintette és érinti az utasbiztosításokat a járványhelyzet.

Tovább olvasom
Kötelező biztosítás díjnemfizetés – milyen következményei vannak?

Kötelező biztosítás díjnemfizetés – milyen következményei vannak?

2021.02.09.

A kötelező biztosítás díjnemfizetés súlyos következményeket von maga után, amelyekkel fontos, hogy tisztában légy, hiszen így elkerülheted őket.

Tovább olvasom