Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Mi a különbség az egészségpénztár és az egészségbiztosítás között?

2021.07.06.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2023. július 17. 10:26

Az egészségpénztár és az egészségbiztosítás között számtalan a különbség, mégis sokan összekeverik őket; az alábbiakban ezt tesszük rendbe.

Mi a különbség az egészségpénztár és az egészségbiztosítás között?

Az egészségpénztár és az egészségbiztosítás két külön fogalom, mindkettő másban jó, az egyetlen közös bennük az, hogy mindkettő különféle egészségügyi szolgáltatásokra használatos, ám teljesen másképpen. Lássuk, mit kell tudni róluk!

Az egészségpénztár lényege

Az egészségpénztári rendszer a ’90-es évektől kezdve működik hazánkban, és ez idő alatt komoly népszerűségre tett szert, és az egészségmegőrzéssel, illetve a betegségek kezelésével kapcsolatos kiadások fedezésére használható fel. A lényege, hogy Te döntöd el, mikor és mire használod a havi befizetéseidből, a kamatokból, illetve a 20%-os adó-visszatérítésből összegyűlt összeget. Az adó-visszatérítés összege évente maximum 150.000 forint lehet, de kapható plusz 10% is, ha az egészségszámládon két évre lekötöd a pénzed, vagy prevenciós szolgáltatást veszel igénybe.

Az egészségpénztár működése

Az egészségpénztári számládra feltöltött összeget felhasználhatod:

  • gyógyszerekre, gyógyhatású készítményekre, gyógyvizekre, kötszerekre,
  • optikai termékekre,
  • magánorvosi ellátásra,
  • fogorvosi ellátásra,
  • gyógyászati segédeszközökre,
  • valamint csecsemő- és babaápolási cikkekre.

Egészségpénztártól függően költheted továbbá az összeget egészségbiztosításra is, sőt, akár a gyermeked iskoláztatási kiadásait is elszámolhatod, legyen az tankönyv, taneszköz, gyerekruházat, tandíj, vagy a kollégiumi elhelyezés díja.

Az egészségbiztosítás lényege

Az egészségbiztosítás lényege, hogy a megállapított, havonta fizetendő díj ellenében a biztosító szükséges esetben megszervezi és kifizeti a kivizsgálást és kezeléseket. A kivizsgálások és kezelések költségét a biztosító téríti a szolgáltatónak, Te pedig mentesülsz az egyszeri, nagyobb kiadásoktól, hiszen csak a havidíj befizetésével kell foglalkoznod. Fontos, hogy a biztosító a költségek megfizetését csak a szerződésben meghatározott összegig vállalja.

A legfontosabb különbség a kettő között

Az egészségpénztár saját, a nevedre szóló számlát vezet, az egészségbiztosítás pedig biztosítási alapon működik. Az egészségpénztár esetében vásárolhatsz az egészségkártyáddal, vagy épp pénzt gyűjthetsz rajta, az egészségbiztosításnál pedig a biztosítási díj fejében kapsz ellátást. Az egészségbiztosítás névre szóló, azaz csak a szerződő fél számára jelent megoldást, az egészségpénztárat azonban az egész családod használhatja anélkül, hogy ezt bejelentenéd. Fontos még, hogy az egészségpénztárba annyit fizetsz, amennyit szeretnél, míg az egészségbiztosítás kötött díjjal rendelkezik.

Ezek lennének tehát a különbségek az egészségpénztár és az egészségbiztosítás között.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

12,67% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Jövedelempótló biztosítás: anyagi biztonság a bajban is

Jövedelempótló biztosítás: anyagi biztonság a bajban is

2023.01.18.

A jövedelempótló biztosítás komoly segítséget nyújthat, ha elveszíted a munkahelyedet, vagy épp más okok miatt nem jutsz rendszeres jövedelemhez!

Tovább olvasom
6 tényező, ami befolyásolja az életbiztosítás díját

6 tényező, ami befolyásolja az életbiztosítás díját

2023.04.28.

Az életbiztosítás egy olyan biztosítási forma, amely anyagi védelmet nyújt a biztosított halála esetén. Az életbiztosítás lehetővé teszi a biztosított személy számára, hogy előre meghatározott összeget kapjon a biztosítótól, ha ő meghal. Az életbiztosítás azonban nem csak a halálra nyújt anyagi védelmet, egyes típusai az életbiztosítási időszak végén visszatérítik a befizetett díjat, így biztosítva a megtakarításokat is. Több tényező van, ami befolyásolja az életbiztosítás díját. Mutatjuk, mik ezek.

Tovább olvasom
Mit tegyünk, ha felmondták a kötelező biztosításunkat?

Mit tegyünk, ha felmondták a kötelező biztosításunkat?

2020.10.16.

A kötelező biztosítás díját – nem éves díjfizetés esetén pedig az első részletet – a szerződéskötéstől számított 60 napon belül be kell fizetni. Ha ez nem történik meg, a biztosító automatikusan felmondja a kötelező biztosítás szerződését.

Tovább olvasom
Miért nem érdemes hanyagolni a lakásbiztosítást?

Miért nem érdemes hanyagolni a lakásbiztosítást?

2020.10.14.

Akivel már történt olyan káresemény, amit nem tudott rendezni a megtakarításaiból, és emiatt komoly veszteségek érték, az tudja, hogy miért nem érdemes elhanyagolni a lakásbiztosítás rendszeres fizetését, vagy azt, hogy miért érdemes egyáltalán megkötni azt. A lakásbiztosítás ugyanis egy komolyabb baleset, vagy katasztrófa esetén a teljes helyreállítási költséget fedezi, ami akár többmilliós tétel is lehet.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával