Mire terjed ki a casco biztosítás?
A Casco biztosítást az autónkra köthetjük meg. Nem kötelező, mint a KGFB, de bizony, jól jöhet egy általunk okozott balesetnél. Az autónk nagy érték, Casco-val tudjuk megvédeni. A Casco alapértelmezésben egy vagyonbiztosítás, ami az autónkban keletkezett károkat téríti meg.

A modern Casco termékek már ennél is többet nyújthatnak. A hagyományos töréskár biztosítás mellett sofőr, utas és poggyászbiztosítást is tartalmazhatnak, és a lehetőségeknek ezzel még nincs vége. Mire terjed ki a Casco biztosítás? Utánajártunk.
Mi a különbség a kötelező biztosítás és a Casco között?
Kötelező biztosítás (KGFB) nélkül Magyarországon egyetlen autó sem vehet részt a közúti közlekedésben. Legfontosabb különbség a kötelező biztosítás és a Casco között az, hogy a kötelező az általunk okozott balesetnél a vétlen autó kárát téríti meg, míg a Casco az általunk okozott balesetben a saját autónkban esett kár után fizet. Abban az esetben ugyanis, ha vétlenek vagyunk egy balesetben, és az autónk sérüléseket szenved, azt a másik autó biztosítója téríti meg nekünk.
Miért lehet előnyös Casco-t kötni?
Van olyan helyzet, amikor Casco-t kötni kötelező. Amennyiben hitelre vásároljuk meg az autónkat, vagy lízingeljük azt, a hitelező pénzintézet szinte minden esetben előírja számunkra a Casco megkötését. Ha nem kötelező az autónkra Casco-t kötni, akkor is érdemes lehet megfontolni a szerződéskötést, hiszen ezt a vagyontárgyunkat is ugyanúgy védeni akarjuk, mint például a lakásunkat egy ingatlanbiztosítással.
A Casco ráadásul, módozattól függően nem csak a javíttatás költségét téríti meg számunkra. Jó lehet lopás esetén, üvegkárnál, sőt, elemi kár esetén is fizethetnek. Ha van Casco-nk, a javítás idejére a biztosító csereautót biztosíthat, így nem kerülünk lehetetlen helyzetbe a mindennapokban az autónk hiánya miatt.
Van olyan helyzet azonban, amikor a Casco nem téríti meg a kárunkat. Amennyiben elhagyjuk a Casco területi hatályát, ittasan vezetünk vagy már lejárt a forgalmink, nem fognak fizetni nekünk.
A Casco önrésze
A Casco önrészét a biztosítók százalékosan és fix összegben is meghatározzák. A kár kifizetés mindig úgy történik, hogy az önrészt levonva utalják ki számunkra az összeget. Az önrész levonása úgy történik, hogy mindig a nagyobb összeget veszi figyelembe a biztosító.
Az önrész mértékét mi választhatjuk meg szerződéskötéskor. Minél magasabb önrészt vállalunk, annál kedvezőbb lesz a Casco díja, ugyanakkor nagyobb kockázatot is vállalunk, hiszen kár esetén mélyebben kell majd a zsebünkbe nyúlnunk.
Casco-t kötni tehát az esetek többségében nem kötelező, egy kár esetén viszont komoly segítség lehet, ha biztosítottuk az autónkat. Kössük meg, ha úgy gondoljuk. Jól jöhet.