A moratórium meghosszabbítása szeptemberig
A pandémia helyzetére tekintettel a kormány döntése alapján 2020. március 18-ig folyósított kölcsönök törlesztőrészletének megfizetése alól mentességet kaptak az adósok. Ugye, ahogy az már világossá vált, a hitelmoratórium, vagyis más néven fizetési haladék időtartama alatt nem kell tőke-, kamat- és díjfizetést teljesíteni, azaz nem lehet semmilyen felmerülő fizetési kötelezettséged a kölcsönödre nézve.

Az eredeti változat hatálya alapján a szüneteltetés a 2020-as év végéig tartott, ezt azonban kitolták 2021. június 30-ig, mostanság viszont még ezt az érvényességet is kiterjesztették, így végül a moratórium meghosszabbítása a jelen állás szerint szeptember végéig aktuális.
Milyen hatásai vannak a törlesztési moratóriumnak?
Az nyilvánvaló, hogy az intézkedéssel a kormány a járványügyi és a gazdasági recesszió lehetséges negatív hatásait szándékozik mérsékelni, hiszen a háztartásoknál, vállalatoknál maradó plusz pénz – a havi törlesztőrészletek összege – segíthet átvészelni ezt a nehéz időszakot. Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról a tényről, hogy a moratórium csupán egy halasztás, a bankok természetesen nem engedik el a tartozások, kölcsönök egy fillérjét sem, és az összeg bizony a szüneteltetés idősávja alatt is kamatozik, a felhalmozott hiteldíj mértékét pedig a késedelmi intervallum lejárta után a normál törlesztőrészletekkel együtt vissza kell fizetni. Tiszta szerencse, hogy az új kamatelemre már további kamatot nem számolhatnak fel a pénzintézetek. További fontos szabályozás a bankok számára, hogy a szüneteltetés után sem emelkedhetnek az egyéni havi fizetési kötelezettségek összegei a moratórium előtti időszak mértékei fölé, tehát kizárólag a futamidő meghosszabbításával operálhatnak a pénzintézetek. Vagyis a jelenleg kényelmesnek titulált fizetési haladék miatt a havi részletünk nem fog ugyan emelkedni, a banknak visszafizetendő teljes összeg viszont igen, ami érthető is, hiszen tovább használjuk a bank kihelyezett pénzét, így a kamatfizetési restanciánk is nagyobb.
Mi történik majd a moratórium meghosszabbítása és lejárta után?
Erre vonatkozóan még nincsenek biztos válaszok, de az megkérdőjelezhetetlenül kijelenthető, hogy a moratórium meghosszabbítása és lejárta után is lesznek hátrányos helyzetű adósok, akik valamilyen jelleggel továbbra is rászorulnak majd a financiális könnyítés formáira. Az pedig még teljes mértékben a jövő zenéje, hogy a törlesztési tehermentesítés milyen arculatokkal, illetve pontosan kiknek lesz elérhető októbertől. Mindenesetre nem árt, ha tudatosítjuk magunkban, hogy a fizetési moratórium intézményének előnyeivel csak akkor éljünk, amennyiben ez tényleg indokolt, mert bár lehet, hogy most a jelenben kényelmesnek tűnik, de a jövőben bizony komolyan fizetnünk kell majd érte.