Dokumentumok, amelyekre szükségünk lesz vállalkozói hitel felvételéhez
Amikor vállalkozásként hitelfelvétel mellett döntünk, először az alapkövetelményeknek kell megfelelnünk, az előzetes hitelbírálat után pedig jöhet a dokumentumok összeszedése. Megnéztük, milyen dokumentumokra lesz szükségünk vállalkozói hitel felvételéhez.
Egyéni vállalkozó vagy cég
Egyéni vállalkozásnál és a cégek esetében eltérő dokumentációra lesz szükség. Ez a cégalapítás eltérő módja miatt szükséges. Mindkét esetben igazolnunk kell, hogy a cégünk jogszerűen működik, és azt is, hogy kinek van jogosultsága cég jegyzésére. Ráadásául a két vállalkozási típust más helyen tartják nyilván.
Egyéni vállalkozásnál egy az önkormányzat által kiállított eredeti igazolás kell a vállalkozás működéséről. Bizonyos esetekben kellhet működési engedély és kamarai tagsági igazolás is.
Társas vállalkozásnál cégkivonatot, aláírási címpéldányt és egy aktuális társasági szerződést is be kell mutatni.
A pénzügyi adatok igazolása
Egyéni vállalkozástól SZJA vagy EVA bevallást fognak kérni két évre visszamenőleg. Bevételi nyilvántartás és az utolsó három havi bankszámlakivonat is kelleni fog. Amennyiben az egyéni vállalkozó nem működik még két éve, az sem zárja ki a hitelfelvételből. Ebben az esetben a pénzintézet által meghatározott további dokumentumokkal lehet az éves bevallásokat helyettesíteni.
Társas vállalkozásnál főkönyvi kivonatot és pénzügyi beszámolót kérnek a hitelbírálathoz, és az utolsó három havi bankszámlakivonatot is be kell mutatni.
Mindkét esetben szükség lesz egy nemleges adóigazolásra a NAV-tól, bizonyos esetekben pedig az önkormányzatnak is igazolnia kell, hogy nincs fennálló adótartozásunk.
A cégjegyzésre jogosultak személyes okmányai
Minden a hitelügyletben résztvevő személy azonosításához szükség lesz azok személyes okmányaira. A személyi igazolványra, a lakcímkártyára és az adókártyára.
Ingatlanfedezetes vállalkozói hitel
Abban az esetben, ha a hitelfelvétel szükségessé teszi ingatlanfedezet bevonását, további dokumentumokra is szükség lesz. A fedezetként felajánlott ingatlanról be kell mutatni egy 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapot a földhivatali térképmásolattal és az ingatlan alaprajzával. Osztatlan közös tulajdon esetén használati megállapodás is kell, és mindezek benyújtása előtt vagy ezzel egyidőben az ingatlant fel kell becsültetni. Az értékbecslés már többnyire az előminősítés után megtörténik.
Vállalkozói hitel igénylése előtt érdemes lehet tájékozódni a kiválasztott pénzintézetnél, a bankok ugyanis eltérő hitelpolitikát folytatnak, így a bekért dokumentumok között is lehetnek eltérések.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.