Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Energetikai besorolás: a BB osztály elérésének feltételei

2021.12.28.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2023. július 14. 11:38

A BB osztály egy energetikai besorolás, az említésének, illetve a megismerésének szentelt cikknek pedig a Zöld Hitel megjelenése az apropója.

Energetikai besorolás: a BB osztály elérésének feltételei

A BB osztály a Zöld Hitel egyik feltétele; ezt a szintet kell elérnie annak az ingatlannak, amelyet Zöld Hitellel lehet majd megvásárolni. Röviden: az ingatlannak közel nulla energiaigényűnek kell lennie, amit a megújuló energiaforrások alkalmazásával lehet a legegyszerűbben elérni; ezek hányadának a ház energiafelhasználásánál el kell érnie a 25%-ot, ami szintén feltétel.

A közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő BB osztály követelményszintje az új épületek építésekor alkalmazandó előírás, ami az ingatlanok több energetikai paraméterét is meghatározza; ilyen a beépíthető nyílászárók minősége, a hőszigetelés mértéke, valamint bizonyos megújuló energiaforrások kötelező alkalmazása.

Jelenleg dupla betűjelzést alkalmaznak az energiahatékonysági szintek jelölésére – ezért BB osztály, és nem a korábbiakban megismert „B osztály” a megnevezés. Fontos tudni, hogy az egy betűs „B” és a két betűs BB osztályú épület energiahatékonysága különbözik, mivel a korábban használt skála megengedőbb volt bizonyos tényezőket illetően.

Lényeges, hogy társasházi lakásra kizárólag abban az esetben adható a BB osztályú minősítés, ha az egész épületre is elkészíthető ugyanez a tanúsítvány. Ha ez nem lehetséges, akkor a CC kategóriában marad az ingatlan még akkor is, ha a kiszámított mutatószámok alapján ettől jobbat kaphatna.

A BB osztály elérésének feltételei

Lakóingatlan akkor kaphatja a BB osztály-besorolást, ha az összesített energetikai jellemző számértéke 81 és 100 közé esik, vagyis az energetikai tanúsító által kiszámolt energiafogyasztási érték 81-100 KWh/m² – ha az érték 81-nél alacsonyabb, akkor az ingatlan AA, ha 100-nál magasabb, CC minősítést kap.

Speciális feltétel, hogy a BB osztály eléréséhez az energiafogyasztás legalább 25%-át megújuló forrásból kell fedezni; ha ez nem teljesül, akkor a BB minősítés nem adható ki.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha nincs meg a 25%-os részarány a megújuló energiákra vonatkozóan, akkor a CC kategóriába sorolódik az ingatlan, még akkor is, ha a többi mutatószám alapján magasabb kategóriába tartozna.

Az alábbi megújuló energiahordozó vehetők figyelembe: tűzifa, biomassza, biomasszából közvetve vagy közvetlenül előállított energia, biogáz, fapellet, agripellet; nap-, szél-, vízenergia, geotermális, geotermikus, hidrotermikus, illetve légtermikus energia. Bizonyos esetekben a távhő is beilleszthető ebbe a felsorolásba.

A BB osztály kiemelkedően jónak számít energiahatékonysági szempontból, a rezsiköltségek alacsonyak, jelenleg azonban az országos statisztika azt mutatja, hogy a közelmúltban épített lakóingatlanok kevesebb mint 3%-a tartozik ebbe a kategóriába.

Fontos lenne pedig, hogy ez a részarány növekedjen, méghozzá a lehető legmagasabb szintre, és az ennél rosszabb energiahatékonysági mutatókkal rendelkező ingatlanok építése „a feledésbe vesszen”, hiszen ennek számos pozitív hozadéka lenne, negatív viszont szinte egy sem.

A legfontosabb, jövőt érintő tényező természetesen a környezet védelme, illetve az úgynevezett klímacélok teljesítése, amelyek által csökkenthetővé válik az üvegházhatású gázok mennyisége – bár ehhez az ipar számtalan szereplőjének is ugyanezen elvek szerint kellene működnie.

Természetesen a háztartások életének megkönnyítése is ide tartozik; ez főként az alacsonyabb energiaköltségeket érinti, hiszen az épület/ingatlan alacsony energiafelhasználása ezt is magával vonja.

Végül magát a Zöld Hitelt említjük meg, ami egy kifejezetten kedvező – maximum 2,5%-os – kamatozású hitelkonstrukció, a maximális hitelösszeg akár 70 millió forint is lehet, a futamideje pedig maximum 25 év, és a felvételéhez a BB osztály megléte alapkövetelmény.

Ha Te is szeretnéd igényelni, oldalunkon egyszerűen kiválaszthatod a legjobb ajánlatot, majd a hiteligénylési folyamatot is elindíthatod online, mindössze néhány kattintással!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

12,67% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Adásvételi szerződés 2023: útmutató az ingatlanvásárláshoz

Adásvételi szerződés 2023: útmutató az ingatlanvásárláshoz

2023.10.20.

Adásvételi szerződéssel megszerezhetjük álmaink otthonát. De az ingatlanvásárlás hosszú és összetett folyamat. Utánajártunk, hogy milyen lépéseket kell követnünk egy ingatlan megvásárlásakor, és megmutatjuk, hogy mire érdemes figyelni egy adásvételi szerződés megkötésekor.

Tovább olvasom
Energetikai tanúsítvány

Energetikai tanúsítvány

2021.09.27.

Az utóbbi hetek egyik slágerszava az energetikai tanúsítvány. Több cikkben is említik, nekünk is meg kell ismerkednünk ezzel a fogalommal. Utánanéztünk, hogy mi az, és miért lehet fontos, hogy tudjunk róla.

Tovább olvasom
Mikor kell az eladott ingatlan után adót fizetnie az eladónak?

Mikor kell az eladott ingatlan után adót fizetnie az eladónak?

2021.09.13.

Az eladott ingatlan után adót kell fizetni, de csak bizonyos esetekben – mutatjuk a részleteket!

Tovább olvasom
Osztatlan közös tulajdon – milyen előnyei vannak?

Osztatlan közös tulajdon – milyen előnyei vannak?

2021.05.25.

Osztatlan közös tulajdonnal sokkal többen rendelkeznek, mint hiszik – az alábbiakban az előnyeit vesszük sorra.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával