Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Lakáshitel felvétele – milyen akadályai lehetnek?

2022.04.13.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2023. július 18. 11:09

Akadályai lehetnek a lakáshitel felvételének is, hiába az egyik legtöbbször folyósított hitelkonstrukcióról beszélünk. Szerencsére áthidalható problémákról van szó, de ettől függetlenül jó, ha tisztában vagy a buktatókkal is, mielőtt belevágsz az igénylési folyamatba – ezekről lesz szó alábbi cikkünkben.

Lakáshitel felvétele – milyen akadályai lehetnek?

Napjainkban a lakáshitel az egyik legjobban teljesítő hitelkonstrukció a bankok portfóliójában, ami nem is csoda: egyrészt az ingatlan a legjobb befektetési forma, másrészt a magyarok nagy többsége leginkább saját lakásban szeret élni, hiába a bérlés számos előnye.

A pénzintézetek éppen ezért viszonylag egyszerűsített feltételekkel várják a lakáshitelt felvenni szándékozó ügyfeleket, ám még így sem pofonegyszerű eljutni a boldog végkifejletig, azaz a folyósításig, hiszen annak számos akadálya lehet.

Ahhoz, hogy tisztában lehess azzal, milyen akadályai lehetnek egy lakáshitel igénylésének, ismerned kell az általános feltételeket.

A lakáshitel feltételei

Fontos még a legelején leszögezni, hogy a lakáshitel igénylésének számos feltétele van, amelyek bankonként eltérhetnek, kivéve persze azokat, amelyek nem a bank hatáskörébe tartoznak, hanem törvényileg szabályozottak.

A törvényi szabályozás alá eső, azaz mindenhol azonos feltételek a következőek:

Az igénylő nem szerepelhet a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR, régi nevén BAR) negatív adóslistáján, sem aktív, sem passzív státuszban – az előbbi még fennálló, az utóbbi pedig lezárt tartozást jelent. Létezik ugyan olyan pénzintézet is, amely passzív státusz esetén is nyújt lakáshitelt, de csak abban az esetben, ha a passzív státusz már legalább 6 hónapja fennáll, ám nem ez a jellemző.

A jövedelem kérdése is bizonyos szinten törvényileg szabályozott, mégpedig a JTM szabályozás által. A JTM a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató rövidítése, és a lényege, hogy az igénylő – és az ügyletbe bevont adóstárs, illetve társigénylők – jövedelmének maximum 50, vagy 60%-a lehet a törlesztőrészletre fordított összeg a jövedelem nagyságától függően.

Szintén törvényi szabályozás alá esik a nyújtható hitelösszeg kérdése; a szabályok szerint az ingatlan piaci értékének maximum 80%-a finanszírozható hitelből, a többit az igénylőnek kell biztosítania önerő formájában. Jó, ha tudod, hogy a legtöbb bank nem adja meg a 80%-ot, csupán 70-et, vagy még ennél is kevesebbet.

Feltételek, melyek bankonként eltérhetnek

Ezek olyan akadályok lehetnek, amelyek esetében van esély arra, hogy egy másik pénzintézetnél meg tudod őket kerülni, viszont, mivel kifejezetten hosszú a lista, érdemes felbontani őket különböző csoportokra.

Személyi feltételek

Az igénylőnek nagykorúnak kell lennie, vagyis kizárólag a 18. életévüket betöltött személyek igényelhetnek lakáshitelt, de egyes bankoknál ez az életkor 21 év is lehet.

A kölcsön lejáratakor az igénylő életkora nem haladhatja meg a 70-75 évet.

Az igénylőnek rendelkeznie kell érvényes azonosító okmányokkal, illetve állandó, bejelentett, magyarországi lakcímmel.

Dokumentáció

A bankok elvárnak bizonyos dokumentumokat, amelyek hiánya az igénylés akadálya lehet. Mivel bankonként változó is lehet, hogy melyekre lesz szükség, csak a legfontosabbakat emeljük ki: a személyi igazolvány, vagy útlevél, esetleg jogosítvány, a lakcímkártya, az adás-vételi szerződés, valamint egyéb, az ingatlanra vonatkozó dokumentumok.

Jövedelem

Elsődlegesen elfogadható jövedelmek:

  • Alkalmazotti jövedelem (magyarországi és külföldi)
  • Egyéni vagy társas vállalkozásból származó jövedelem
  • Nyugdíj

Kiegészítő jövedelmek:

  • Családtámogatási ellátások (GYES, GYED, GYOD, CSED, családi pótlék)
  • Bónusz, cafeteria
  • Osztalék
  • Ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem

A felsorolt elsődleges és kiegészítő jövedelmeken túl – pénzintézettől függően – további jövedelemtípusok elfogadására is van lehetőség.

Az ingatlanfedezetre vonatkozó feltételek

A lakáshitel felvételének akadálya lehet, ha a fedezetként felajánlott ingatlan nem felel meg a bank elvárásainak. Fontos tudni, hogy az ingatlannak a határokon belül kell elhelyezkednie, önállóan is forgalomképesnek kell lennie, és egy hitelügyletbe maximum 3 ingatlan vonható be.

Az alábbi ingatlantípusokat elfogadják a bankok fedezetként:

  • Lakóingatlanok: lakás, lakóház, családi ház, ikerház, sorház;
  • Hétvégi ház, üdülő;
  • Építési telek „beépítetlen terület” megnevezéssel;
  • Vegyes funkciójú ingatlan, amennyiben a lakófunkció legalább 50-60%; ez bankfüggő.

Üzlethelyiséget a legtöbb pénzintézet nem fogad el, de speciális feltételekkel ez is lehet fedezet, ám csak bizonyos bankoknál.

Amennyiben lakáshitelt szeretnél igényelni, már tisztában vagy azzal, hogy milyen akadályai lehetnek. Hasonlítsd össze a bankok legjobb ajánlatait oldalunkon, majd indítsd el az igénylési folyamatot online!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Praktikus Kölcsön

THM

10,4%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 1.000.000 Ft

Promóció

Raiffeisen Személyi Kölcsön - Aktív számlahasználat

THM

12,0% - 19,2%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

300.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mitől függ a hitel kamata?

Mitől függ a hitel kamata?

2021.09.29.

Az, hogy mennyibe kerül számukra egy hitel, azt a Teljes Hiteldíj Mutató (THM) mutathatja meg számunkra. A THM legfontosabb és legismertebb eleme a kamat. A kamat egy olyan díj, amit a hitel tőke részével együtt vissza kell fizetnünk, amikor kölcsönt veszünk fel. Ez tulajdonképpen a hitel ára. A kamat nagysága sok mindent megmutat, és még több mindentől függ. Megnéztük, hogy mitől annyi a hitel kamata, amennyi.

Tovább olvasom
Felvehető-e hitel nyugdíjra?

Felvehető-e hitel nyugdíjra?

2021.09.05.

A nyugdíj a pénzintézetek kedvenc jövedelemtípusa. A biztonságos hitelezés egyik alapfelvétele ugyanis a biztos, kiszámítható jövedelem. És a nyugdíjat nem lehet elveszíteni, úgy, mint egy munkát. A nyugdíjasok jó adósok. Szívesen hitelezik őket a bankok. Annak jártunk utána, hogy felvehető-e hitel nyugdíjra, és hogy hitelfelvételkor mire kell figyelnünk. Mutatjuk, mire jutottunk.

Tovább olvasom
Mennyit jelent a minimálbér-emelés egy személyi kölcsön felvételénél?

Mennyit jelent a minimálbér-emelés egy személyi kölcsön felvételénél?

2023.03.01.

A minimálbér-emelés a személyi kölcsönök igénylésére is hatást gyakorol; lássuk, mi változott!

Tovább olvasom
A megfelelő kamatperiódus megválasztásának fontossága

A megfelelő kamatperiódus megválasztásának fontossága

2021.10.25.

Hitelfelvételkor tehetik fel nekünk a kérdést, hogy milyen hosszúságú kamatperiódust szeretnénk. Vannak a futamidő végéig fix kamatozású hitelek, ilyenkor nem kell foglalkoznunk ezzel a kérdéssel. Ha az általunk választott hitelnél kamatperiódusok vannak, akkor viszont igen. De mi a jó nekünk? Rövidebb vagy hosszabb kamatperiódus? Melyik kockázatosabb? És melyik kiszámíthatóbb? Lássunk néhány gondolatot arról, hogyan válasszuk ki a számunkra legoptimálisabb kamatperiódust.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával