Mennyi foglalót kell fizetni, és milyen esetekben jár vissza?
Azt, hogy mennyi foglalót kell fizetni, valamivel nehezebb meghatározni, mint azt, hogy mikor kötelező visszafizetni. Mutatjuk, mire kell figyelned, ha ingatlant szeretnél vásárolni!

Azt, hogy mennyi foglalót kell fizetni lakásvásárlás esetén, semmilyen szabály nem mondja ki, ám általánosságban elmondható, hogy a teljes vételár kis részéről, közmegegyezés szerint a 10%-áról van szó. Ettől természetesen el lehet térni, ám a túl magas összeg esetén bármelyik fél kérheti a bíróságon annak csökkentését. A foglaló kifejezetten hasznos mind az eladó, mind a vásárló szempontjából, tehát érdemes foglalkozni vele.
Mi a foglaló?
A foglaló a szerződés megerősítésére szolgáló pénzösszeg, amely a legtöbbször a lakásvásárlások kapcsán merül fel, de más adás-vételi eseményeknél is előkerül. A foglalót a vevő adj az eladónak, és az mind a vevőt, mind az eladót védi, ha a másik fél eltérne a szerződéstől, mivel az így okozott kárt a foglaló összegéig nem kell a bíróság előtt bizonyítani. A foglalót korábban a szerződéskötéskor adták át, ettől azonban napjainkban már el lehet térni; minden csak megállapodás kérdése.
Mikor jár vissza foglaló?
Két esetben kell foglalkozni a foglaló visszafizetésének kérdésével, és mindkettő lényeges:
- Ha az eladó hibájából a vevőnek nem sikerül megvennie a lakást, akkor az eladó nem csak a foglalót, hanem a foglaló értékének kétszeresét köteles visszafizetni a vevőnek.
- Ha a vevő hibájából nem sikerül eladni a lakást, az eladó megtarthatja a foglaló összegét, arra a vevő semmilyen jogot nem formálhat.
Ezeken felül még fontos megemlíteni azt is, hogy ha mindkét fél felelős az adásvétel elmaradásáért, vagy ritkább esetben, ha egyik fél sem felelős, akkor a foglaló összegét a vevő visszakapja. Utóbbi esetre kiváló példa, ha valamilyen természeti katasztrófa elpusztítja az üzlet tárgyát, vagy az olyan sérüléseket szenved, ami miatt az értéke jelentősen csökken.
Fontos, hogy külön kikötés szükséges!
A szerződésnek egyértelműen tartalmaznia kell, hogy a vevő foglalót fizet az eladónak, ha ugyanis ez nem így történik, akkor a szerződés meghiúsulása esetén ez az előleg mindenképpen visszajár a vevőnek, még abban az esetben is, ha nem teljesítette a szerződésben foglaltakat.