Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Mennyi foglalót kell fizetni, és milyen esetekben jár vissza?

2021.07.16.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2023. július 17. 10:14

Azt, hogy mennyi foglalót kell fizetni, valamivel nehezebb meghatározni, mint azt, hogy mikor kötelező visszafizetni. Mutatjuk, mire kell figyelned, ha ingatlant szeretnél vásárolni!

Mennyi foglalót kell fizetni, és milyen esetekben jár vissza?

Azt, hogy mennyi foglalót kell fizetni lakásvásárlás esetén, semmilyen szabály nem mondja ki, ám általánosságban elmondható, hogy a teljes vételár kis részéről, közmegegyezés szerint a 10%-áról van szó. Ettől természetesen el lehet térni, ám a túl magas összeg esetén bármelyik fél kérheti a bíróságon annak csökkentését. A foglaló kifejezetten hasznos mind az eladó, mind a vásárló szempontjából, tehát érdemes foglalkozni vele.

Mi a foglaló?

A foglaló a szerződés megerősítésére szolgáló pénzösszeg, amely a legtöbbször a lakásvásárlások kapcsán merül fel, de más adás-vételi eseményeknél is előkerül. A foglalót a vevő adj az eladónak, és az mind a vevőt, mind az eladót védi, ha a másik fél eltérne a szerződéstől, mivel az így okozott kárt a foglaló összegéig nem kell a bíróság előtt bizonyítani. A foglalót korábban a szerződéskötéskor adták át, ettől azonban napjainkban már el lehet térni; minden csak megállapodás kérdése.

Mikor jár vissza foglaló?

Két esetben kell foglalkozni a foglaló visszafizetésének kérdésével, és mindkettő lényeges:

  • Ha az eladó hibájából a vevőnek nem sikerül megvennie a lakást, akkor az eladó nem csak a foglalót, hanem a foglaló értékének kétszeresét köteles visszafizetni a vevőnek.
  • Ha a vevő hibájából nem sikerül eladni a lakást, az eladó megtarthatja a foglaló összegét, arra a vevő semmilyen jogot nem formálhat.

Ezeken felül még fontos megemlíteni azt is, hogy ha mindkét fél felelős az adásvétel elmaradásáért, vagy ritkább esetben, ha egyik fél sem felelős, akkor a foglaló összegét a vevő visszakapja. Utóbbi esetre kiváló példa, ha valamilyen természeti katasztrófa elpusztítja az üzlet tárgyát, vagy az olyan sérüléseket szenved, ami miatt az értéke jelentősen csökken.

Fontos, hogy külön kikötés szükséges!

A szerződésnek egyértelműen tartalmaznia kell, hogy a vevő foglalót fizet az eladónak, ha ugyanis ez nem így történik, akkor a szerződés meghiúsulása esetén ez az előleg mindenképpen visszajár a vevőnek, még abban az esetben is, ha nem teljesítette a szerződésben foglaltakat.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

12,67% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Miben különbözik a minősített fogyasztóbarát lakáshitel és a piaci kamatozású lakáshitel?

Miben különbözik a minősített fogyasztóbarát lakáshitel és a piaci kamatozású lakáshitel?

2021.05.05.

Az ingatlanvásárláson átesettek tudhatják, mennyi feltételt kell teljesítenünk, mennyi igazolást kell bemutatnunk ahhoz, hogy végül hozzájussunk az áhított hitelhez. Rengeteg idő, sok bankba járás, még több idegeskedés, mire hátradőlhetünk és megkaphatjuk a kölcsönt, illetve folyósít a pénzintézet. Ezt egyszerűsítendő jelentek meg a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek. De miben különbözik a piaci kamatozású változatától?

Tovább olvasom
Igényelhetünk lakáshitelt GYES és GYED alatt?

Igényelhetünk lakáshitelt GYES és GYED alatt?

2023.12.30.

Egy lakáshitel igénylésekor előfordulhat, hogy az egyik igénylő GYES vagy GYED ellátást kap, és erre a jövedelemre is szükség van a hitelfelvételhez. Utánajártunk, hogy ez milyen nehézséget okozhat az igénylésnél, és annak is, hogy mi lehet erre a megoldás. Szakértőink közérthetően írnak a GYES vagy GYED alatti lakáshitel igénylésről.

Tovább olvasom
Erste lakáshitel feltételek

Erste lakáshitel feltételek

2020.07.07.

Az Erste lakáshitel minősített fogyasztóbarát lakáshitel, ami többek között hosszú távon kiszámítható, kedvező törlesztőket, rövid hitelbírálati, illetve folyósítási határidőt jelent.

Tovább olvasom
Hogyan kaphatnak lakáshitelt a KHR listások?

Hogyan kaphatnak lakáshitelt a KHR listások?

2021.05.20.

Lakáshitelt a KHR listások alapesetben nem vehetnek fel, ám akadnak lehetőségek, amelyekkel érdemes lehet megpróbálkozni – mutatjuk a részleteket!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával