Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Mi történik a közös hitellel válás esetén?

2021.06.16.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2023. július 17. 10:40

Ha válásra kerül sor, érdemes mihamarabb jelezni a hitelintézet felé a kialakult helyzetet. Ez a lépés azért is fontos, mert amennyiben az egyik fél nem fizeti a törlesztőrészletet, a hitelintézet a teljes összeget behathatja a házaspár másik tagján. Mi történik a közös hitellel válás esetén? Mutatjuk a választ!

Mi történik a közös hitellel válás esetén?

Mi a teendő a közös hitellel válás esetén?

Válás esetén többféle kimenetel közül lehet választani a közös hitellel kapcsolatban. Mi történhet a közös hitellel válás esetén? A legegyszerűbb verzió az, hogy mindkét fél fizeti a lakáshitelt fele-fele arányban, mint a házasságuk során. Ebben az esetben többnyire bérbe adják az ingatlant az egykori házastársak és fele-fele arányban osztoznak a bérleti díjon. Továbbá előfordulhat, hogy az egyik fél a lakásban marad. Ebben az esetben általában a lakásban maradt fél fizeti tovább a lakáshitelt. Ekkor természetesen jelezni kell a pénzintézet felé, hogy az ügyletben a lakásban maradó fél marad, mint adós és a kiköltöző fél, mint adóstárs kikerül belőle. Ebben a speciális esetben újabb hitelbírálat szükséges, hiszen a banknak meg kell győződnie arról, hogy a lakásban maradó fél, mint adós a jövőben egyedül is képes fizetni a lakáshitel törlesztőrészleteit. Amennyiben elbírja a jövedelme a törlesztést, szerződésmódosítás és közjegyzői okiratba foglalás szükséges. A dokumentumokat mindkét félnek alá kell írnia. Előfordulhat, hogy a lakásban maradó fél, mint adós jövedelme nem elegendő a hiteltörlesztéshez, ekkor újabb adóstárs bevonására lehet szükség.

Az államilag támogatott lakáshitel tovább bonyolítja a helyzetet

Az említettek mellett járható út lehet, ha eladásra kerül az ingatlan, majd a vételárból törlesztésre kerül a hitel. Ezzel a megoldással rövidtávon lezárható a kölcsön és nincs további teendő. Mindemellett előfordulhat, hogy államilag támogatott a lakáshitel, amely tovább bonyolítja a helyzetet. Ezt a változatot nem szabad úgy kezelni, mint egy általános lakáshitelt, hiszen személyre szól. Ekkor nincs lehetőség az adóstárs hitelből való kiengedésére és új bevonására sem. Ráadásul, ha az államilag támogatott lakáshitelből lép ki az egyik fél, a kölcsön piaci feltételűvé válik és vissza kell fizetni a támogatás összegét. Ez nyilvánvalóan egyik fél számára sem kedvező, szóval államilag támogatott lakáshitel esetében érdemes mindenkinek a hitelben maradnia. Bármelyik változatra esik a választás, hivatalossá kell tenni, szerződést kell módosítani és közjegyzői okiratba foglalásra is szükség lesz.

Kalkulátorok

Archívum

Ajánlott hitelek

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

16,78% - 18,60%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

Provident Sláger kölcsön

THM

14,9%

Futamidő

18 hó

Hitelösszeg

350.000 Ft - 700.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

14,6% - 16,3%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mikor vehet fel újra hitelt az, aki felkerült a KHR-listára?

Mikor vehet fel újra hitelt az, aki felkerült a KHR-listára?

2022.07.29.

Felkerülni a KHR-listára könnyű, lekerülni már sokkal nehezebb; az alábbi cikkben ennek részleteiről lesz szó.

Tovább olvasom
Mit érdemes tudnod a kezességről?

Mit érdemes tudnod a kezességről?

2022.03.25.

A kezesség a hitelügyletek során szokott a leggyakrabban felmerülni, de sokan csak annyit tudnak róla, hogy komoly felelősséggel jár. Nézzük meg, mit kell ezen felül tudni róla!

Tovább olvasom
Hogy kerülhetünk le a KHR listáról?

Hogy kerülhetünk le a KHR listáról?

2022.05.20.

A KHR listáról lekerülni bizonyos szempontból egyszerű, egy másikból viszont gyakorlatilag lehetetlen; lássuk, mi okozza ezt az ellentmondást!

Tovább olvasom
5 ok, amiért érdemes előzetes hitelbírálatot kérni

5 ok, amiért érdemes előzetes hitelbírálatot kérni

2022.10.14.

Ötnél sokkal több érvet is meg tudnák fogalmazni amellett, hogy miért érdemes előzetes hitelbírálatot kérni, de most legalább öt érvet felsorolunk mellette. Ez az egyszerű lépés meggyorsítja a későbbi hitelfelvételt, és segíthet abban is, hogy olyan lakást vegyünk meg, melyről biztosan tudjuk, hogy pozitív hitelbírálatot kapunk rá és biztosan képesek lesz törleszteni a kölcsönt.

Tovább olvasom