7 egyszerű spórolási tipp a hétköznapokra
Spórolási tippekre van szükséged? A legjobb helyen jársz, mert az alábbiakban a leghétköznapibbakat mutatjuk be!

A spórolási tippek mit sem érnek, ha nem tartod be őket, azonban akkor is bajba kerülhetsz, ha nincsenek ilyenek a kelléktáradban. Mivel a takarékoskodás újra és újra előkerülő téma – és nem csak nálunk –, úgy döntöttünk, megosztjuk veled és más olvasóinkkal a saját, személyes spórolási tippjeinket, amelyeket betartva könnyebben halmozhatsz fel tartalékokat.
1. Vezesd a költségeidet!
Sokszor és sokan leírták már, de annyira alapvető spórolási tipp, hogy erről a listáról se maradhat le, ráadásul hatékony, amit minden olyan ember bizonyíthat, aki valaha kipróbálta ezt a módszert.
Fontos, hogy légy tisztában azzal, mennyit és pontosan mire költesz; ehhez elég egy toll és egy jegyzetfüzet is, de a legjobban egy Excel-táblázattal, vagy egy erre a célra kifejlesztett, mobiltelefonra telepíthető alkalmazással jársz, amiben lejegyezheted az összes költségedet. Amennyiben használni kezded ezt a spórolási tippet, látni fogod, hogy a rengeteg apró, amúgy jelentéktelennek tűnő vásárlásod mekkora összegeket emészt fel.
Ha ezeket a vásárlásokat elhagyod, máris jelentős megtakarításra tehetsz szert, de ha csak csökkented és átszervezed, már az is látványos előnyökhöz juttat.
2. Készíts költségvetést!
A következő spórolási tippünk a költségvetés készítése, ami kétféle szempontból is hasznos: egyrészt láthatod, hogy mire mennyit kell költened – avagy mennyit költhetsz –, másrészt azt is megmutatja, hogy mennyi lehet az adott hónapra vonatkozó megtakarításod. A költségvetés segítségével kordában tarthatod a kiadásaidat, hiszen mindig látni fogod, hogy mennyit költhetsz még az adott kategóriában.
A legjobban akkor jársz, ha a költségvetési tervedet kombinálod a költségeid vezetésével; erre szolgáló applikációk is léteznek már, amelyek automatikusan megmutatják, hogy a megadott költségkeret hány százalékát használtad fel, valamint akkor is figyelmeztetnek, ha közel állsz a költési limithez, vagy éppen túlköltekeztél.
3. Törleszd az adósságaidat!
Talán ezt a spórolási tippet kellett volna az első helyre tennünk, hiszen amíg adósságokat törlesztesz, esélyed sincs komolyabb megtakarításokat felhalmozni. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy, ha hiteleid vannak, akkor ezek legyenek az első helyen – bár persze a megélhetésednek is fontosnak kell lennie.
4. Változtass!
A következő spórolási tippet a legnehezebb megtenni, viszont talán ez lehet a leghatékonyabb is egyben. A változás sosem könnyű, és amikor gyakorlatilag mindent meg kell változtatni, az a legnehezebb, ezért érdemes kisebb lépésekben haladni.
Változtasd meg a vásárlási, nyaralási szokásaidat, a szórakozási módokat, amelyeket kedvelsz, és mindent, amivel csak képes lehetsz spórolni. Banális példa, de ha eddig szórakozóhelyeken találkoztál a barátaiddal, most legalább néha szervezzetek összejövetelt egyikőtök otthonába; már az első alkalommal is meg fogsz döbbenni, mennyit spórolhatsz ezzel.
5. Fizess magadnak először!
Ha a legjobb spórolási tippet kerested, van egy jó hírünk: ez az! A megtakarítások felhalmozását a legtöbben úgy intézik, hogy a költségvetésben az utolsó helyre teszik azt az összeget, amit félre szeretnének tenni, ami valahol érthető, ám sokkal hasznosabb, ha ezt teszed a legelejére.
A lényeg, hogy így már alaphelyzetben is megtakarítottál egy bizonyos összeget, és a maradékból kell gazdálkodnod, nem pedig a maradékot teszed félre, ha esetleg marad valami. Így egy fix összeggel kalkulálhatsz minden egyes hónapban, ami a vagyonodat fogja gyarapítani.
A legegyszerűbb, ha egy erre a célra nyitott bankszámlára automatikusan átutaltatod a megtakarítani szándékozott összeget; a legtöbb webbank-alkalmazásban be tudod ezt állítani.
6. Ha plusz pénzhez jutsz, ne költsd el!
Mondhatni alapvető, hogy ha a rendszeres jövedelmünk feletti összeghez jutunk, azt el is költjük; többnyire olyasmire, ami már régóta szükséges lett volna, de eddig nem tehettük meg, hogy megvegyük. Érthető tehát, azonban Te ne kövesd ezt a példát, és, ha lehetséges, inkább tedd félre a plusz összeget!
Ha így teszel, akkor ugyan továbbra sem jutsz a birtokába a régóta vágyott, vagy épp szükséges holminak, ám gondolj bele: ha eddig megvoltál nélküle, ezután is megleszel, a vagyonod pedig közben tovább nő!
7. Befektetni, befektetni, befektetni!
Ha folyamatosan félreteszel, az ugyan növeli a vagyonodat, ám az infláció csak ront annak értékén; ezt kivédeni csak akkor lehet, ha fialtatod a pénzedet. Persze ez alapvetően nem spórolási tipp, ám szorosan hozzá tartozik a megtakarításaid növeléséhez.
Hogy mibe fektetsz be, kizárólag rajtad áll, azonban egy tanácsot azért adunk: törekedj a biztonságra! A kockázatos befektetésekkel ugyan sokat lehet keresni, ám legalább ugyanakkorát, ha nem nagyobbat lehet bukni is.
Ha megfogadod spórolási tippjeinket, hamarosan tapasztalni fogod az eredményeket!