Hirdetés

Kötelező biztosítás: változás várható!

2020.09.21.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2020. szeptember 20. 22:27

Ha autótulajdonos vagy, és volt már dolgod különféle biztosítókkal, akkor tudhatod, hogy bizonyos esetekben extra költségekre számíthatsz, ha nem lenne elég baj az, hogy balesetet szenvedtél az autóddal. A Magyar Nemzeti Bank új, vezetői körlevelében szereplő lépés azonban megtiltana bizonyos gyakorlatok alkalmazását a kötelező biztosításoknál.

Kötelező biztosítás: változás várható!

Az átlagembernek kevésbé, a biztosítótársaságok számára azonban köztudott, hogy az MNB egy úgynevezett Központi KGFB Tételes Adatbázist üzemeltet, ami azon társaságok számára teszi lehetővé a statisztikák elérését, akik nem rendelkeznek saját adatbázissal, vagy nem férnek hozzá a régebbi adatokhoz.

A Központi KGFB Tételes Adatbázis adatai 2011-től negyedéves bontásban mutatják be a kötelező biztosítással szerződők életkorát, területi megoszlását, bonus-malus összetételét, a kockázatban töltött napok számát, az okozott károk, részkárok számát, a lekérdezés időpontjában aktuális teljes kárfelhasználást és összesített kárkifizetést, mégpedig díjosztályokra bontva. A káradatbázisból egyebek közt lekérhetők a kár bekövetkeztétől a bejelentésig eltelt napok száma, a káreseményekhez tartozó részkárok (pl. személyi sérülés, dologi kár stb.), de akár a kárt okozó gépjármű díjosztályi vagy területi/ország szerinti besorolása is.

A jegybank a kötelező biztosítást kínáló biztosítóknak küldött vezetői körlevele szerint a továbbiakban senki sem magyarázhatja a statisztikai adatok hiányával, ha úgynevezett „kiárazó”, vagyis magasabb díjakat hirdet meg. Szintén rossz fényt vetnek a biztosítási üzletágra az átlagos kötelező biztosítási alapdíj két-háromszorosát is kitevő károkozói pótdíjak, mert ezek felülírhatják a teljes kockázatalapú díjkalkulációt, ami a bonus-malus rendszert értelmetlenné teheti.

A Magyar Nemzeti Bank felszólította a kötelező biztosítást kínáló biztosítókat, hogy módosítsák a díjhirdetésüket úgy, hogy a fenti elveknek megfeleljenek, mégpedig 2021. január 1.-től, de természetesen adott némi türelmi időt is, azonban legkésőbb 2021. július 1.-től ellenőrizni fogja a kötelező biztosítási díjak megalapozottságát, illetve azt, hogy a biztosítók mennyire vették figyelembe az adatbázist.

Ha neked is van kötelező biztosításod, akkor bizonyos szintig érintett vagy e témában. Amennyiben kérdésed lenne, vedd fel velünk a kapcsolatot megadott elérhetőségeink egyikén!

Kalkulátorok

Archívum

Ajánlott hitelek

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

12,7%

Futamidő

18 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 250.000 Ft

§

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

12,9%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

§

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

17,50% - 19,81%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

§

További blogbejegyzések

Sokat utazol? Köss bankkártyához kapcsolódó utasbiztosítást!

Sokat utazol? Köss bankkártyához kapcsolódó utasbiztosítást!

2022.07.20.

A bankkártyához tartozó utasbiztosítás a legszélesebb körben elterjedt biztosítási forma, de nem csak automatikusan köthető meg.

Tovább olvasom
Bármikor felmondhatom a jelenlegi biztosításomat?

Bármikor felmondhatom a jelenlegi biztosításomat?

2020.10.22.

A kérdésre csak abban az esetben lehet pontos választ adni, ha tudjuk, hogy milyen biztosításról van szó. Bármikor felmondható például egy életbiztosítás, ám például a kötelező biztosítás már csupán egy bizonyos, előre meghatározott időszakban.

Tovább olvasom
Utazzunk körültekintően a járvány alatt!

Utazzunk körültekintően a járvány alatt!

2020.08.28.

A körültekintő utazás a koronavírus felbukkanása előtt is fontos volt, hiszen jó előre ki kellett találni, hogy hová megyünk, mit csinálunk ott, milyen szállást foglalunk, mit teszünk baj esetén, és még hosszasan sorolhatnánk. A jelenlegi, járványveszélyes helyzetben azonban ennél sokkal többre is szükség van, mivel az életével játszik az, aki nem ügyel a biztonságára.

Tovább olvasom
Milyen életbiztosítást érdemes kötni?

Milyen életbiztosítást érdemes kötni?

2020.10.28.

Mivel nem csak egyféle életbiztosítás létezik, és mindegyik más és más tulajdonságokkal rendelkezik, érdemes alaposan megfontolni, hogy milyen életbiztosítást kötünk meg. A választást elsősorban az igényeinknek kell meghatároznia, ám érdemes mindenek előtt megismerkedni az életbiztosítások két fő típusával.

Tovább olvasom